Na ovogodišnjem Ekotlonu 24sata u Splitu i Zagrebu ploggalo je više od 500 sudionika, ali ploggalo se u cijeloj Hrvatskoj i osvajalo nagrade
Najveselija ekipa Ekotlona: Naš je grad drugi po stopi odvajanja otpada u Hrvatskoj!
Prošlo je gotovo mjesec dana od Ekotlona na zagrebačkom Bundeku i splitskome Marjanu, a ekologija, zagađenje te čuvanje prirode i dalje su top teme o kojima se razgovara u javnom prostoru. S obzirom na to da su ove godine u Ekotlon uvedene i alternativne lokacije plogganja, a i ono je bilo moguće u vlastitom aranžmanu, 24sata su organizirala nagradni natječaj za odabir najveselije ekipe s plogganja.
Pobjednici natječaja dolaze iz Koprivnice, ekipa Gradskoga komunalnog poduzeća Komunalac ozbiljno je ploggala i pri tome bila poprilično vesela. Razgovarali smo s njihovom „kapetanicom“ Petrom Bijač, koja nam je ispričala koliko je bilo teško ploggati, je li se isplatilo prijaviti se na natječaj i kako gleda na ekološke navike građana Koprivnice.
- Osoba sam kojoj je tjelesna aktivnost, sport i rekreacija stil života, a kada dodamo ovu ekološku notu plogginga, nije mi bila potrebna posebna motivacija. Odlučila sam motivirati ekipu s posla i složiti tim koji će svojim primjerom potaknuti i ostale građane našega grada na brigu o okolišu na aktivan način jer mali koraci čine razliku – objasnila je Bijač.
Marketing i ekologija
Petra je specijalistica za odnose s javnošću i marketing u Gradskom komunalnom poduzeću Komunalac Koprivnica i njene su svakodnevne aktivnosti, između ostalog, razne ekološke akcije ili kreativne radionice te javne tribine edukativnoga karaktera, koje kao poduzeće provode u Koprivnici i okolici, a s ciljem očuvanja okoliša i poticanjem građana na pravilno odvajanje otpada.
- Za Ekotlon 24sata saznala sam kad sam planirala aktivnosti za Europski tjedan mobilnosti za zaposlenike Komunalca. U planu mi je bila prijava na Ekotlon plogging utrku u Zagrebu budući da i inače idem na utrke, no tad sam vidjela i mogućnost prijave vlastite ekipe na vlastitoj lokaciji. To mi je definitivno bila mnogo privlačnija opcija – rekla nam je naša sugovornica.
Ekipa Komunalca sastojala se od devet trkača, a ploggali su na stazi dugoj 2,8 kilometara.
- Prije prijave s kolegicom sam odredila rutu i istražila cijelu zonu kako bi plogging zadovoljio sve kriterije. Zahvaljujem ekipi s posla koji su vrlo aktivno ploggali i koji su prihvatili ovaj izazov – ponosno je rekla kapetanica ekipe Komunalac.
Pitali smo Petru i kakve su reakcije sugrađana izazvali.
- Mjesto na kojem smo ploggali nalazi se blizu poslovne zone grada Koprivnice, tako da je na momente bilo vrlo prometno u našoj blizini. Tako smo uočili začuđene poglede iz automobila, ljudima nije bilo jasno što mi to točno radimo, a neki su čak stali i znatiželjno ispitivali. Drago mi je da smo plogganjem izazvali pozitivne reakcije, a isto tako nadam se da će većina njih u slobodno vrijeme prakticirati plogging – istaknula je ova vrijedna ploggerica.
Ekološki svjesni Koprivničani
Plogganjem je ekipa Komunalca iz Koprivnice prikupila mnogo sitnog otpada, a nadaju se da će svojim primjerom pokazati kako je moguće uz fizičku aktivnost, šetnju ili vježbu prikupljati plastične boce, papiriće i drugi sitni otpad te tako pomoći u očuvanju prirodnih ljepota.
- U Koprivnici su ekološke navike sugrađana na vrlo visokoj razini. Građani su vrlo dobro prihvatili sustav odvojenog prikupljanja biootpada, plastike i papira na kućnom pragu, kao i sustav odvojenog prikupljanja otpada putem zelenih otoka na javnim površinama te korištenje reciklažnih dvorišta i kompostane. To se vidi i prema rastu stope odvajanja, koja je za 2022. godinu viša od 60 posto (prema internim podacima), a s lanjskom stopom od 55,2 posto drugi smo grad u Hrvatskoj za 2021. godinu – za kraj je pohvalila sugrađane kapetanica najveselije ekipe ovogodišnjeg Ekotlona, one iz koprivničkoga Komunalca.
Podsjetimo se, dosad najveću plogging utrku u Hrvatskoj ovog su rujna organizirali 24sata i missZDRAVA, a sudeći prema odazivu, ovaj hvalevrijedni ekološki projekt dobio je mnoge buduće fanove.
Na zagrebačkom Ekotlonu sudjelovalo je više od 400 sudionika. Na Marjanu u Splitu ploggalo je više od 150 sudionika. U isto vrijeme kad se ploggalo na Bundeku i na Marjanu, ploggalo se na drugim mjestima u Hrvatskoj: Opatiji, parkovima u Zagrebu, Banovoj Jarugi i pobjedničkoj Koprivnici.
Zahvaljujemo svima koji su podržali ovaj projekt i vidimo se sljedeće godine, nadamo se, na još više mjesta u Hrvatskoj!