Richard Sorge je javio Staljinu da Japan neće napasti Rusiju, pa je Staljin svoje snage prebacio na zapad i tako izveo jednu od prekretnica Drugoga svjetskog rata
Najveći špijuni svijeta: Sorge je promijenio tijek II. svj. rata
Jedan dobar špijun iza neprijateljske pozadine katkad vrijedi više od dvadeset tisuća momaka, rekao je jednom prilikom Napoleon Bonaparte, čovjek koji je o tome znao sve. Sovjetski agent Richard Sorge - kojega su Tom Clancy i Ian Fleming, otac Jamesa Bonda, proglasili najvećim špijunom svijeta - došao je kao naručen da potvrdi njegovu tezu…
Richard Sorge prvi je javio Staljinu da će Hitler napasti Sovjetski Savez. Nije jedino znao točan datum. Pretpostavljao je da će do napada doći 20. lipnja, a došlo je do 22. lipnja.
Rođen u Azerbejdžanu, odrastao u Njemačkoj, ovaj je špijun - kodnog imena Ramsay - u Moskvu poslao najvrjedniju informaciju na svijetu. Pa ipak, Staljin ju je zanemario. "Taj gad, koji obilazi bordele, želi da mu povjerujem?", bio je skeptičan Staljin. Nije vjerovao da će ga Hitler napasti. Ta ga je greška stajala nevjerojatnih gubitaka. Kada su Nijemci, u operaciji Barbarossa prodrli u Sovjetski Savez iz nekoliko pravaca, naletjeli su na meki trbuh - nitko im se nije odupirao. U prvih par tjedana uništili su Rusima preko tri tisuće aviona, zarobljavajući cijele grupe armija, po par stotina tisuća ljudi, da bi SSSR na kraju imao 23,4 milijuna mrtvih…
Drugu Sorgeovu dojavu, onu da Japan neće napasti Rusiju, Staljin nije zanemario. Oslobodio je velike snage na istoku zemlje i prebacio ih na zapad protiv Hitlera. Staljin je temeljem Sorgeove informacije na zapad prebacio 18 divizija, 1700 tenkova i 1500 aviona, čime je spasio Moskvu i izveo jednu od prekretnica Drugoga svjetskog rata.
General McArthur smatra da je Sorge jedan od rijetkih špijuna koji su promijenili tijek sukoba. Način na koji je Sorge dobio presudnu informaciju spada u klasiku obavještajnog posla. On je, naime, saznao da Japanci nisu sašili zimske odore za svoju vojsku već samo ljetne, pa mu je postalo jasno da ih neće slati u Sibir. Japanci su ga ulovili i objesili u studenom 1944. godine.
Unatoč nevjerojatnim pothvatima, Sorge je ostao nepoznat sve do 1964. godine, kad se Nikita Hruščov zadivio njegovim podvizima pa ga je odlikovao i obavijestio svijet o njima…
Sorge je bio komunist, a za Ruse je špijunirao najprije po Europi, a potom je poslan u Japan. Sorgeov najveći rival i protivnik u Japanu i istočnoj Aziji bio je Ivar Lissner , zastupnik njemačkog Abwehra.
Japanci su ga uhapsili nakon što su uspjeli presresti nekoliko njegovih radijskih poruka Moskvi. Njemački diplomati u Japanu najprije su vjerovali da je njegovo uhićenje dio japanske paranoje, no Japanci su ga ipak pogubili. Obješen je 7. studenog 1944. godine. Staljin, dakako, nije htio priznati važnost njegovih informacija zato što bi time priznao i važnost vlastitih grešaka.
Uz Sorgea, obično se navode imena Klausa Fuchsa, legendarne Mate Hari, Kima Philbyja, a neki autori tvrde da je Hrvat Krunoslav Draganović - o kojemu je upravo objavljen niz deklasificiranih dosjea u knjizi "Ustaški James Bond" - nakon Drugog svjetskog rata bio "najveći špijun CIA-e u Europi". Uz njega, veliki obavještajac bio je i Osječanin Branko Vukelić, koji je u Japanu radio u službi Richarda Sorgea (tzv. Sorgeov prsten). Za razliku od Sorgea, Vukelić nije osuđen na smrt već na doživotni zatvor, ali nije uspio preživjeti izuzetno tešku zimu u zatvoru.