Profesorica s PMF-a objasnila je da nema potrebe za brigom oko nove najezde smrdljivih martina. Nisu otrovni ni opasni, traže toplo mjesto za zimu
Najezda smrdljivih martina je stigla, stručnjakinja otkriva što nikako ne smijete raditi s njima
Najezda smrdljivih martina je ponovno krenula, građani se opet bore s velikom količinom kukaca koji pokušavaju ući u naš dom.
Zavlače se u kuće, možemo ih vidjeti na zidovima, a sve je u pokušaju da se smjeste na toplo.
Profesorica zagrebačkog PMF-a otkrila je više o situaciji i trebamo li se zabrinuti.
- Toplije vrijeme i vlaga, kao i klimatske promjene, pogoduju kukcima da se brže razmnožavaju, tako da možemo govoriti o povećanom broju smrdljivih martina - rekla je profesorica Šerić Jelaska, piše Dnevnik.hr.
Kako je objasnila, oni u naše domove ulaze zbog nižih temperatura, traže toplo i skriveno mjesto gdje bi mogli prezimiti.
Smrdljivi martini nisu opasni ni otrovni za ljude, već su više dosadni i ispuštaju smrdljiv i neugodan miris.
Profesorica naglašava da se ne moramo bojati da će se razmnožiti u našem domu jer tijekom jeseni i zime traže mjesto za prezimljavanje, a tek u proljeće počinje njihovo razmnožavanje.
Oni su veća muka poljoprivrednicima i svake godine im zadaju muku.
- Hrane se biljnim sokovima, do kojih dolaze pomoću rila, te zbog toga nastaju štete na plodovima. Osim toga, prelaze s ploda na plod i mogu prenositi gljivice, koje se onda šire i rade štetu - nadodaje.
Proizvođači lijeske se zadnji godina žale da im je 30 posto plodova oštećeno zbog smrdljivih martina, a osim lijeski vole i jabuke, koštunjavo voće, rajčice, papriku i sl.
Velike probleme stvaraju i vinogradarima jer se zavuku u grozdove te ako ih se ne vidi i ne ukloni, kada se grožđe samelje, poprima gorak okus i neugodan miris.
Profesorica Šerić Jelaska objasnila je da ih se najbolje riješiti mehaničkim putem, ali treba biti oprezan jer oni prilikom obrane ispuštaju vrlo neugodan miris, zato se ne preporučuje gaženje i stiskanje.
Savjetuje i da se ne koriste insekticidi kako bi ih se riješili jer nisu opasni pa nema potrebe da si ugrožavamo zdravlje.
Istaknula je da iako nisu opasni, neki ljudi mogu dobiti alergijsku reakciju, što je vrlo rijetko.