Predsjednička komisija zaključila je da su tri kompanije koje su surađivale u Meksičkom zaljevu loše upravljale poslovima kako bi uštedjeli vrijeme i novac
'Naftna katastrofa je rezultat uštede novca i vremena'
Kompanije upletene u naftnu katastrofu u Meksičkom zaljevu odlukom da smanje troškove i uštede vrijeme pridonijele su katastrofi, zaključila je američka predsjednička komisija. U zaključnom dijelu svog izvješća koje će objaviti sljedećeg tjedna navodno su napisali da su propusti bili 'sistematski' te da je lako moguće da se ponove.
Smatraju da britanski BP nije osigurao dovoljan nadzor nad provođenjem sigurnosnih mjera zbog čega je u travnju na naftnoj platformi Deepwater Horizon poginulo 11 ljudi, a iz bušotine su se u more izlili milijuni barela nafte. Do obuzdavanja mrlje u srpnju zagađene su stotine kilometara obale. Iz BP-a su rekli da je komisija, kao i njihova vlastita istraga, zaključila da je do katastrofe došlo zbog više uzroka i uključenosti više kompanija. U izvješću komisija kritizira BP u čijem je vlasništvu bušotina Macondo, Transocean čija je bila platforma i Halliburton koja je s Transoceanom upravljala operacijom zatvaranja bušotine. Krive ih za loš materijal kojim su pokušali zatvoriti bušotinu, optužuju ih da su znali da je posao loše obavljen, no da su ga proglasili uspješnim te smatraju da zaposlenici nisu na vrijeme uočili znakove neizbježne erupcije.
- Namjerno ili ne, mnoge odluke BP-a, Halliburtona i Transoceana koje su povećale rizik od erupcije Maconda njima su uštedjele vrijeme i novac, stoji u zaključku izvješća, prenosi BBC.