Debata je u prvom redu potvrdila već postojeći image jednog i drugog političara: Milanović je borben, nervozan, „nabrijan“, dok je Plenković hladan kao 'špricer'
'Nabrijani' Milanović i štreber Plenković odigrali neriješeno
Televizijska sučeljavanja ovakvog tipa su format čiji je osnovni cilj prikazati kandidate u realnijem svjetlu, bez pakiranja i manipulacije koji su neizostavni elementi suvremenog političkog oglašavanja. Ideja je u ovakvim debatama dovesti kandidate u situaciju u kojoj će iznositi konkretne stavove i govoriti o konkretnim politikama.
Nadalje, stručna i znanstvena literatura sugeriraju kako sučeljavanja mogu u nekim slučajevima utjecati na preferencije birača, što smo mogli vidjeti i na predsjedničkim izborima 2014., kada je nekim kandidatima, prema rezultatima anketa, popularnost opadala dok je drugima rasla (sjećamo se kako je Milan Kujundžić zbog svog svađalačkog nastupa izgubio popularnost, dok su Viliboru Sinčiću debate bile vjetar u leđa).
Smatram da je ova debata u prvom redu potvrdila već postojeći image jednog i drugog političara: Milanović je borben, nervozan, „nabrijan“, gestikulira, ne može stajati u mjestu, popravlja kravatu, odijelo, čudi se, okreće i gleda ravno u Plenkovića cijelo vrijeme. Plenković je hladan kao „špricer“, ostavlja dojam kao da je programiran i da ga ništa ne može izbaciti iz takta, postavlja se štreberski superiorno I jedan i drugi su na sučeljavanje došli dobro pripremljeni, oboružani podacima i s dobrim poznavanjem tematskih cjelina koje su bile predmet debate. Ipak, prednost bih u ovom segmentu definitivno dala Zoranu Milanoviću koji suverenije vlada poznavanjem određenih tema i sustava općenito. Iskustvo na koje se Milanović uporno poziva i ističe ga kao svoju prednost, se pokazalo kao zaista učinkovit adut ispred Plenkovića u ovom slučaju. Unatoč tome, imajući na pameti upravo Plenkovićevo neiskustvo, izbivanje iz domaće politike, situaciju u kojoj je preuzeo stranku, te kakvo naslijeđe ove vlade nosi, mislim da se na kraju vrlo dobro snašao i da je relativno dobro odgovarao na Milanovićeve napade, te da razlika u dojmu u konačnici nije bila velika, odnosno da ne možemo proglasiti niti apsolutnog pobjednika niti apsolutnog gubitnika ove debate.
Iako se pored Milanovića, Plenković mogao činiti kao netko kome bi prije dali povjerenje, jer je tako miran i hladne glave, treba se prisjetiti bivšeg predsjednika Ive Josipovića koji je imao sličan stil i nastup, pa je u javnosti radi toga zaradio i nadimak „lignja.“
Voditelj nije pitao sudionike debate na koji način namjeravaju provoditi promjene politike na koje su se pozivali. Posebno se to osjetilo na pitanjima vezanima za poreznu reformu i gospodarstvo koja su bila na samom početku. Sve je završilo na velikim terminima i brojkama poput fiskalna konsolidacija, deficit, vanjski dug, proračunska rupa itd., koje obični građani ne razumiju, odnosno ne razumiju na koji način će se to manifestirati na njihov svakodnevni život, a to je ono što su nam političari dužni objasniti. Na kraju, tema obrazovanja je u ovom sučeljavanju prošla neopaženo iako je baš to pitanje uspjelo izvući na ulicu desetine tisuća ljudi.