Projekt predstavlja velik iskorak na području praćenja i prognoziranja tuče, koji svoje korisnike može pronaći među poljoprivrednicima i sudionicima prometa, ističu iz Eko Kvarnera
Na Krku postavili najmoderniji uređaj za praćenje kiše i tuče za kontrolu štete u poljoprivredi
Hrvatsko meteorološko društvo (HMD) kao nositelj i Eko Kvarner kao partner projekta "Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena" – KvarnerExtrem, na Vrbniku, otok Krk, predstavili su projekt postavljanjem prvog uređaja za mjerenje tuče i jake kiše na području Kvarnera.
- Riječ je o projektu u sklopu kojega se na području kvarnerskih otoka i Vinodola postavljaju uređaji inovativne tehnologije mjerenja, koji omogućuju da se u realnom vremenu detektiraju pojave tuče i jake kiše te putem raznih kanala distribuiraju informacije prema krajnjim korisnicima. Projekt predstavlja velik iskorak na području praćenja i prognoziranja tuče, koji svoje korisnike može pronaći među poljoprivrednicima i sudionicima prometa, odnosno donosi koristi na području kontrole šteta u poljoprivredi, smanjenju nezgoda u prometu, praćenju šteta na fotonaponskim panelima, te većem stupnju pripravnosti sudionika u prometu i interventnih službi - ističu iz Eko Kvarnera.
Projekt u trajanju od 15 mjeseci sufinancira EU iz europskog socijalnog fonda, a provodi se u sklopu poziva "Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva (OCD) za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice".
Vrijednost projekta "Primjena inovativnih tehnologija za odgovor na krizne situacije nastale pojavom ekstremnog vremena" – KvarnerExtrem je 481.947,13 kuna, a bespovratna sredstva su osigurana iz EU fonda (85 %) i Državnog proračuna RH (15 %).
- Tuča i jaka kiša često se pojavljuju iznenada izazivajući velike poteškoće u prometu i poljoprivredi. Dojave o stanju na cestama stižu prekasno i rezervirane su uglavnom za glavne državne prometnice dok se u poljoprivredi nakon tuče javlja velika opasnost od razvoja raznih bolesti. Inovativne tehnologije mjerenja omogućuju nam da u realnom vremenu detektiramo pojavu tuče i jake kiše te putem raznih kanala distribuiramo informacije prema krajnjim korisnicima kako bi se minimizirao rizik od prometnih nezgoda te prevenirao razvoj bolesti na kulturama - istaknuto je na predstavljanju projekta.
Ciljevi projekta su - jačanje kapaciteta OCD-a u razumijevanju utjecaja ekstremnih pojava na lokalnu zajednicu, jačanje suradnje OCD-a s lokalnom zajednicom te povezivanje s ciljanim skupinama radi otvaranja novih pitanja i budućih suradnji.
Ciljane skupine koje se adresiraju su vinogradari, maslinari, voćari te ostali poljoprivrednici na području Kvarnera, sudionici prometa, organizacije koje se bave informiranjem te tijela javne uprave i službi koje djeluju na području Kvarnera.
Očekivani rezultati su metoda upravljanja inovativnim tehnologijama mjerenja tuče i jake kiše u mreži mjernih uređaja na sedam lokacija na Krku, Cresu, Rabu, Pagu i u Novom Vinodolskom, mobilna aplikacija koja u realnom vremenu informira tijela lokalne vlasti, interventne službe te zainteresiranu javnost o pojavi tuče i jake kiše na području provedbe projekta te pravovremeno informiranje poljoprivrednika.
Direktni doprinosi projekta su pak kontrola šteta u poljoprivredi, smanjenje nezgoda u prometu, praćenje šteta na fotonaponskim panelima, veći stupanj pripravnosti sudionika u prometu i interventnih službi dok su indirektni doprinosi - nova znanja otvorena prema zainteresiranoj javnosti, mogućnost lakšeg dokazivanja štete u poljoprivredi i krivnje u prometu pred osiguravajućim društvima, čuvanje kvalitete poljoprivrednih proizvoda, bolja koordinacija javnih službi u slučajevima tuče i jake kiše te, u konačnici, manje opterećenje zdravstvenog sustava na hitnom prijemu.