Oba slučaja pojavila su se ovaj tjedan, prvo na Hvaru gdje je oboljela žena u tridesetima iz BiH koja je došla na otok kao sezonski radnik. U Solinu je obolio muškarac (39) koji nije bio cijepljen
Na Hvaru i u Solinu pojavile se ospice: Dvoje ljudi je u bolnici
U Splitsko-dalmatinskoj županiji pojavile su se ospice, i to dva odvojena slučaja, jedan na Hvaru, a drugi u Solinu. Potvrđeno nam je to u županijskom Nastavnom zavodu za javno zdravstvo.
Oba slučaja pojavila su se ovaj tjedan, prvo na Hvaru gdje je oboljela žena u tridesetima iz BiH koja je došla na otok kao sezonski radnik. U Hrvatsku je već stigla bolesna te je odmah prebačena u splitsku bolnicu. Drugi slučaj je iz Solina, a riječ je o 39-godišnjem muškarcu koji nije bio cijepljen.
- U zemljama u našem okruženju ima mnogo oboljelih, bilježi se više stotina slučajeva u BiH, te sigurno njih 1000 zaraženih u Makedoniji, a mnogo je oboljelih i u Italiji, Češkoj, Austriji... Kako je sada turistička sezona rizik za izbijanje epidemije je vrlo visok jer je riječ o visoko zaraznoj bolesti. Najveća opasnost su veliki kolektivi poput jaslica, vrtića, školi... Zato još jednom apeliramo na sve roditelje da dovedu cijepiti svoju djecu, ali da i sami provjere svoj status. Ukoliko nisu cjepljeni, pozivamo ih da dođu na naš Zavod gdje to mogu napraviti - kazala nam je dr. Milka Brzović, voditeljica Odjela za nadzor nad cjepljenjem u Zavodu za javno zdravstvo SDŽ.
Kaže nam kako je procjepljenost na ovom području bolja nego lani: 88 posto je procjepljenost male djece, dok je procjepljenost među školskom djecom 92 posto. No, ističe, kako bismo bili što sigurniji da se zaraza neće širiti potrebno je postići procjepljenost od barem 95 posto.
Doznajemo kako splitski epidemiolozi za sad ne znaju točno gdje se i kako zarazio muškarac iz Solina. Dva slučaja ospica međusobno, pak, nisu povezani.
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo dr. Sc. Bernard Kaić kaže kako je lako moguće da se uskoro pojave novi slučajevi oboljelih u roku od dva do tri tjedna.
- To bi se moglo lako dogoditi ako su bolesnici bili u kontaktu s necijepljenima. Nažalost, procijepljenost protiv ospica u Splitsko-dalmatinskog županiji je preniska - rekao je dr. Kaić.
A prvi simptomi bolesti obično se javljajudeset do 12 dana nakon što se netko zarazio. No naš sugovornik upozorava da i to može varirati pa se nekima simptomi pojave nakon tjedan dana, drugima tek nakon tri tjedna.
- Oboljeli je zarazan četiri dana prije pojave osipa te četiri dana nakon toga. Dakle, oboljeli su zarazni osam dana. Tko dođe u kontakt s oboljelim, a nije siguran da se cijepio, može se u oku od 72 sata preventivno cijepiti te je tada velika šansa da se bolest spriječi. No samo cijepljenje ne znači da netko ipak neće i oboljeti, ali tada su simptomi bitno blaži. To nam je pokazalo iskustvo od ranijih godina – kaže dr. Kaić.
A zadnja pojava ospica u Hrvtaskoj bila je u 2018. kada je zabilježeno devet slučajeva, no svi su se bili zarazili u drugim zemljama. Samo jedan od tih oboljelih prenio je bolest i na druge te se sveukupno zarazilo njih 16.
- Zahvaljujući dobrim preventivnim mjerama, tada nije došlo do širenja zaraze. Prije svega treba dobro izolirati pacijenta. Svi koji dolaze u kontakt s njim, moraju provjeriti jesu li se u životu dva puta procijepili. Ako nisu sigurni, tada se vađenjem krvi provjerava imaju li protutijela u sebi te ako ih nemaju, moraju se cijepiti. To se prije svega odnosi na bolničko osoblje – rekao je epidemiolog Kaić.
-