Obavijesti

News

Komentari 0

MZO: Financiranje znanosti u Hrvatskoj 'nije najsjajnije'

MZO: Financiranje znanosti u Hrvatskoj 'nije najsjajnije'

Hrvatska je po pitanju financiranja znanosti na 1,15 posto BDP-a, što "nije najsjajnije", rekao je Hrvoje Meštrić iz Ministarstva znanosti i obrazovanja istaknuvši da je Hrvatska prva među skromnim inovatorima u EU

Financiranje znanosti u Hrvatskoj "nije najsjajnije", no uz poticaje iz Europske unije podići će se na 1,5 posto BDP-a, istaknuto je u petak na konferenciji za novinare u Ministarstvu znanosti i obrazovanja prigodom posjeta predsjednice Europskoga istraživačkog fonda Marie Leptin.

Hrvatska je po pitanju financiranja znanosti na 1,15 posto BDP-a, što "nije najsjajnije", rekao je Hrvoje Meštrić iz Ministarstva znanosti i obrazovanja istaknuvši da je Hrvatska prva među skromnim inovatorima u Europskoj uniji.

Dalibor Kratohvil: 'Strukovno obrazovanje usko je povezano s razvojem gospodarstva'
Dalibor Kratohvil: 'Strukovno obrazovanje usko je povezano s razvojem gospodarstva'

"S novim poticajima iz Nacionalnoga programa oporavka i otpornosti i novih višegodišnjih financijskih okvira moći ćemo se dići na razinu od 1,5 posto u sljedećem razdoblju. Potrebno je i pojačati naše institucije, ljudske resurse, urede za projekte i suradnju među institucijama, što je MZO započeo s novim zakonodavnim okvirom", rekao je Meštrić.

MZO je, dodao je, osigurao gotovo 50 milijuna eura za sufinanciranje projekata koje je Europski istraživački fond (ERC) pozitivno ocijenio, a provođenje projekata poticat će se i sredstvima EU fondova i Svjetske banke.

ERC je fondacija Europske komisije koja dodjeljuje grantove najprestižnijim znanstvenim projektima u svijetu i novčano podupire inovativne prijedloge s razrađenim kvalitetnim znanstvenim idejama te povećava vidljivost najboljih europskih istraživača. Projekti ERC-a kolokvijalno se nazivaju "znanstvenim Oscarima".

Predsjednica ERC-a Maria Leptin, koja se ranije sastala s hrvatskom znanstvenom zajednicom, kazala je da su je se dojmili mladi istraživači iz Hrvatske, koji su projekte ostvarili novcem ERC-a.

"Hrvatska ima talenta, a taj talent treba podržati, pa je bilo zanimljivo razgovarati s rektorima Sveučilišta, vođama institucija i predstavnicima Akademije i poticati ih iskoriste novac ERC-a i svoj talent kako bi Hrvatska razvila inovacije, industriju, zdravstvo itd.", rekla je.

Dodala je da smatra da je posjet bio plodonosan. "Treba iskoristiti novac za istraživanja, a mladi su me znanstvenici stvarno uvjerili da je vrijedilo", istaknula je.

Radovan Fuchs o Strožancu: 'Jako je loše korištenje obrazovanja u političke svrhe'
Radovan Fuchs o Strožancu: 'Jako je loše korištenje obrazovanja u političke svrhe'

Članica Znanstvenog vijeća ERC-a i hrvatska znanstvenica, akademkinja Milena Žic Fuchs istaknula je da grantovi obuhvaćaju sve grane znanosti. "Iz diskusije bih istaknula da, osim prirodnih i tehničkih znanosti, imamo takozvanu domenu društvenih i humanističkih znanosti koja je jednako financirana s oko 30 posto ukupnih sredstava koje ERC godišnje dobiva, što znači da su vrata otvorena svm znanstvenim područjima i disciplinama", rekla je Žic Fuchs.

Dodala je da će ERC organizirati još jedan program za iduću godinu. "Dolazi novi program ERC-a za sljedeću godinu koji će u srpnju biti objavljen, koji treba dobro iščitati jer su na djelu velike promjene s ciljem pojednostavljenja", kazala je, istaknuvši da se teži tome da sâm prijedlog, a ne glavni istraživač, nosi bodove kojima se može dobiti jedan grant ERC-a.

Vijeće roditelja OŠ Strožanac traži objašnjenje od ravnateljice zašto je dala otkaz učiteljici
Vijeće roditelja OŠ Strožanac traži objašnjenje od ravnateljice zašto je dala otkaz učiteljici

Dosad je osam hrvatskih znanstvenika dobilo te grantove - Vernesa Smolčić s Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta u Zagrebu, Jadranka Šepić s PMF-a u Splitu, Iva Tolić s instituta Ruđer Bošković osvojila je dva, kao i Stipan Jonjić s Medicinskoga fakulteta u Rijeci, Jeremy Walton s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a najnoviji je dobitnik Gordan Lauc iz tvrtke Genos.

ERC je od 2007. dodijelio oko 9 500 financijskih potpora pojedinim znanstvenicima sa sjedištem u više od 800 institucija u Europi.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'
ZOVU GA 'MALI'?

Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'

Inače, EPPO tvrdi da je Beroš dobio mito kako bi osigurao da Pozderova firma, iza koje je zapravo stajao Petrač, proda nekolicini hrvatskih bolnica robotske uređaje koji su plaćani između 450 i 480 tisuća eura
VIDEO Potonuo je katamaran 'Princ Zadra': Ovo je situacija s mora,  pogledajte kadrove...
HAVARIJA

VIDEO Potonuo je katamaran 'Princ Zadra': Ovo je situacija s mora, pogledajte kadrove...

Katamaran "Princ Zadra" je potonuo, doznaju 24sata. Na mjestu gdje je došlo do potonuća dubina mora je oko 50 metara. Kako su izvijestili iz ministarstva do nasukavanja broda na hrid Bračići došlo je u petak oko 18.20 sati. Prvi su u pomoć stigli mještani s Premude, njih dvadesetak, koji su u akciju spašavanja krenuli s deset brodova... Na katamaranu je za vrijeme havarije bilo 70 putnika...
Lockdown za Beroša: Rođendan će dočekati u Remetincu. Evo za što sve terete njega i liječnike
PARTI S NOVOM EKIPOM

Lockdown za Beroša: Rođendan će dočekati u Remetincu. Evo za što sve terete njega i liječnike

Bivši ministar zdravstva predložio je da mu se odredi istražni zatvor u domu, tj. kućni pritvor. Sud je to odbio. Vili Beroš će se žaliti, no zasad je izvjesno da će na rođendan biti u pritvoru