Muris Mujičić iz Rijeke najduže se liječi dijalizom na cijelom svijetu. Zbog togao je dospio u Guinessovu knjigu rekorda. Mladima na dijalizi poručuje da se može voditi normalan život
Muris (70): 'Na dijalizu idem pune četrdeset i dvije godine'
Dok mnogi čine neshvatljive i nevjerojatne stvari da bi ušli u Guinessovu knjigu rekorda, Muris Mujičić (70) iz Rijeke samo je želio ozdraviti.
Davne 1974. bio je prisiljen krenuti na dijalizu zbog bubrežne bolesti glomerulonefritisa. Imao je tada 28 godina, a na prvu dijalizu išao je u Tuzlu koja je tada, uz Sarajevo, bila jedini centar za dijalizu u BiH, piše Novi list. Tehnologija je u to vrijeme bila zastarjela, a dijaliza je trajala i po 12 sati. Muris je vjerovao da nema više od nekoliko mjeseci života, no nakon pola godine dijalize u Tuzli stigao je u Rijeku zbog mogućnosti za transplantaciju. Bubreg je trebao dobiti od braće ili sestara, ali zbog nepodudarnosti, nitko od njih nije mogao biti donor. Bez imalo nade već je isplanirao povratak u Bosnu, no onda je prilikom kopanja tunela iznad Bakra poginuo radnik i Murisu je presađen njegov bubreg. Nažalost, tijelo nije prihvatilo organ, pa su ga liječnici nakon mjesec dana bili prisiljeni izvaditi.
Muris mladima na dijalizi poručuje da se uz malo pažnje može voditi normalan život, kao i da budu aktivni.
- Ja sam iznova krenuo na dijalizu, ovaj put u Rijeci, i tada je za mnom došla i cijela moja obitelj - prisjeća se Muris Mujičić koji je krajem sedamdesetih u Rijeci bio jedan od osnivača prve hrvatske Udruge dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika. Na ponovnu transplantaciju bubrega Muris je išao u francuski Lyon, no njegovo je tijelo i ovoga puta odbacilo organ, i to nakon samo četiri dana. Dvaput se još otvorila šansa da ide na transplantaciju. Ponovno u Francuskoj te prije desetak godina u Rijeci kad je mogao dobiti bubreg sa čak šest podudarajućih faktora. No nakon svega nije više imao snage za transplantaciju, pa je nastavio odlaziti na dijalizu koja sad već traje pune 42 godine. Zbog svega je dobio i certifikat kojim se potvrđuje da se najduže liječi dijalizom na cijelom svijetu te da je uvršten u Guinessovu knjigu rekorda.