Anka Mrak Taritaš (GLAS) u srijedu je upozorila da je ove godine broj ubojstava žena udvostručen u odnosu na 2023. te ocijenila da je razlog tome i način na koji se kažnjavaju obiteljski nasilnici koji, kako kaže, dobivaju 'packe' umjesto kazni
Mrak Taritaš: Obiteljski nasilnici dobivaju packe umjesto kazni!
"Nedavno je još jedna žena iz Lepoglave postala dio užasne statistike, 18. ubijena ove godine. Samo koji dan ranije, ubijena je žena na zagrebačkom Črnomercu", rekla je Mrak Taritaš tijekom slobodnih govora uime Kluba HSS-a, GLAS-a i DOSIP-a.
Navela je i da je, otkad je u Kazneni zakon u ožujku ove godine uveden femicid, za devet ubojstava žena istragom utvrđeno da je riječ o tom kaznenom djelu, odnosno o teškom kaznenom djelu ubojstva ženske osobe. No, broj ubojstava žena je ove godine udvostručen u odnosu na prošlu godinu, a od 2019. jedina gora godina po broju ubojstava žena je bila pandemijska 2020.
Mrak Taritaš (GLAS): Unutar kaznenopravnog sustava prevladavaju predrasude i patrijarhalni stavovi
Mrak Taritaš smatra da je velik broj ubijenih žena - unatoč usvojenim konvencijama, izmjenama zakona i propisa - zbog načina na koji se kažnjavaju obiteljski nasilnici. Naime, upozorila je, prošle godine je manje od deset posto obiteljskih nasilnika dobilo zatvorsku kaznu, a neki su prošli samo s novčanom kaznom.
"Meni se čini da je poruka vrlo jasna – slobodno tucite i zlostavljate žene, kad vas prijavi dobit ćete packu i možete nastaviti dalje. Pa dok je ne ubijete, onda ćemo vas možda pristojno kazniti", rekla je.
Drži da u svim sustavima koji dolaze u doticaj sa žrtvama obiteljskog nasilja kronično nedostaje edukacije, a usavršavanje je dobrovoljno i vrlo ograničeno.
Pri tome, kazala je, unutar kaznenopravnog sustava još uvijek prevladavaju predrasude i patrijarhalni stavovi, što često dovodi do toga da se ozbiljno opasna, devijantna i predatorska ponašanja karakteriziraju kao minorni prekršaji ili, još gore, neka vrsta "običaja", koji nisu baš idealni, ali tako je to, eto, kod nas. Iste te predrasude i stavovi caruju i u ostalim našim sustavima, posebno u socijalnoj skrbi i zdravstvu, ocijenila je.
Mrak Taritaš dugoročno rješenje vidi u sustavnom obrazovanju i senzibiliziranju na slučajeve rodno uvjetovanog nasilja, pri čemu treba djelovati u svakom dijelu sustava s kojim se susreću žene žrtve nasilja, puno prije nego slučajevi dođu do sudova. Također, rješenje vidi i u odgoju od predškolske dobi. Kratkoročno, pak, smatra da bi rješenje bilo u izvanrednim otkazima, "puno češće i bez ustručavanja", te u rigoroznijim uvjetima za zapošljavanje.
Sokolić (SDP): Domaći se drže zakona, a preko weba bez kontrole 'cvjeta' trgovina pirotehnikom
Tanja Sokolić (Klub SDP-a) podsjetila je da Hrvatska ulazi u petu godinu otkada je zabranjena prodaja i korištenje petardi i redenika kategorije F2 i F3 kategorije, ali umjesto da se smanji buka i opasnost od petardi, na crnom tržištu nastao je procvat s tim proizvodima.
Upozorila je da se domaći proizvođači i distributeri pirotehnike pridržavaju zakona i trpe rigorozne kontrole, dok 'cvjeta' trgovina pirotehnikom preko weba, dostupna djeci bez ikakve kontrole.
"Ilegalci iz Češke i Poljske trljaju ruke jer njihovi proizvodi preplavljuju naše tržište. Bez ikakve kontrole dobi kupaca oni koriste rupe u zakonodavstvu i slab nadzor", upozorila je.
Sokolić je kazala i da web trgovine s hrvatskim domenama omogućuju narudžbe, dostava ide nesmetano a propisi "šute".
Upozorila je i da MUP ne čini dovoljno kako bi se ta ilegalna trgovina zaustavila upitavši se kakva se poruka time šalje domaćim tvrtkama koje poštuju zakon, ali su suočene s nelojalnom konkurencijom na internetu. Pri tome, ilegalna pirotehnika, koja je često snažnija, opasnija i nekontrolirana - dovela je do većeg broja ozljeda i nesreća.