Andrej Plenković je nužnim ocijenio da hrvatska politika i struka pronađu zakonsko rješenje kojim bi se država jasno odredila prema simbolima totalitarnog sustava
Moramo se zakonski odrediti prema simbolima totalitarizma
Premijer Andrej Plenković u utorak je nužnim ocijenio da hrvatska politika i struka pronađu zakonsko rješenje kojim bi se država jasno odredila prema simbolima totalitarnog sustava, kakav je i ustaški pozdrav "Za dom spremni" uklesan na HOS-ovoj spomen ploči u Jasenovcu.
"Moramo tražiti zakonski put u koji će biti uključeni svi politički akteri i stručnjaci, kako bismo se jasno odredili prema simbolima totalitarnog sustava. Ja sam u Europskom parlamentu bio potpredsjednik skupine 'Pomirbe europske povijesti'. Mislim da je više od 70 godina od kraja Drugog svjetskog rata zrelo vrijeme da na jedan smiren, staložen način postignemo konsenzus u hrvatskom društvu i da se o tome odredimo. Naravno, za to je potreban dogovor, ali prije svega zakonito postupanje svih tijela vlasti", izjavio je Plenković novinarima u Varaždinu, gdje boravi na svečanom obilježavanju Dana grada.
Za spomen ploču sa spornim natpisom uklesanim u grb Udruge branitelja HOS-a, koja je spomenik i postavila, rekao je kako je takav grb udruge još 2003. godine prihvatilo Ministarstvo uprave.
S Mostom nismo razgovarali o čelniku HEP-a
Novinare je zanimalo i jesu li HDZ i Most dogovorili imenovanje čelnika Hrvatske elektroprivrede (HEP), s obzirom na medijska nagađanja o mogućim kandidatima te napise o navodnim neslaganjima između dvije vladajuće stranke oko osobe koja bi vodila to javno poduzeće.
Premijer Plenković je rekao kako HDZ i Most uopće o tome nisu razgovarali, istaknuvši kako je želja depolitizirati pristup prema gospodarski važnim tvrtkama.
"Mislim da smo vrlo jasno rekli u izbornoj kampanji, kao i u kontekstu svih poteza koje radimo u prvim tjednima, da želimo da u javnim poduzećima na čelu budu ljudi koji su visoko profesionalni, kompetentni, da želimo depolitizirati pristup prema onim tvrtkama koje su od velikog gospodarskog značaja za Hrvatsku", poručio je.
O Bandićevom proračunu: Prvo moram vidjeti amandmane zagrebačkog HDZ-a
Vezano za mogućnost da zagrebački HDZ ne podrži gradski proračun gradonačelnika Milana Bandića, predsjednik Vlade i HDZ-a rekao je kako je njegovoj stranci najbitnije projicirati političku stabilnost, što je, kaže, bila ključna poruka i njegove kandidature za predsjednika stranke te HDZ-ove kampanje za parlamentarne izbore.
"Također smo vrlo jasno rekli, ukoliko postoje pojedine stavke proračuna Grada Zagreba koje u prvom nacrtu nisu zadovoljavajuće s aspekta gradske organizacije, da onda želim znati koji su to aspekti, koje su to točke i koji bi to bili amandmani koje bi gradska organizacija predstavila i time poboljšala refleksiju u proračunu, političkih prioriteta za Grad Zagreb. Tek nakon toga možemo razgovarati o drugim temama", izjavio je Plenković novinarima.
Istaknuo je kako mu je želja da HDZ na lokalne izbore iduće godine na razini županija, gradova i općina izađe sa svojim kandidatima, "jer je to odgovornost najveće hrvatske stranke".
Plenković i Habuš uputili poruke zajedništva i suradnje
Predsjednik Vlade Andrej Plenković i gradonačelnik Varaždina Goran Habuš u utorak su sa svečane sjednice Gradskog vijeća, povodom Dana grada i blagdana Svetog Nikole, uputili poruke zajedništva i suradnje.
U varaždinskom Hrvatskom narodnom kazalištu, HNS-ov gradonačelnik Goran Habuš napomenuo je kako je Plenković prvi premijer koji nakon Jadranke Kosor prije šest godina dolazi na svečanu sjednicu Gradskog vijeća, što smatra pomakom u odnosu središnje vlasti prema Varaždinu.
Habuš: Od grada slučaja Varaždin je postao grad s perspektivom i vizijom
"Varaždin je od grada slučaja s uhićenjima u gradskoj upravi prije šest godina postao grad s perspektivom, vizijom i projektima. Varaždinci su uvijek sami rješavali svoje probleme i rijetko trebali pomoć države. Ali, postoje stvari koje ne možemo riješiti sami. Nadam se da je dolazak premijera početak novog odnosa Vlade i centralne države prema Varaždinu", rekao je Habuš.
Podsjetio je da Varaždin još uvijek nije riješio problem s baliranim otpadom na ulazu u grad, kao ni problem, s kojim se suočava i ostatak države, neprikladnog upravljanja državnom imovinom. Varaždin je, ipak, označio kao primjer kako su bivše vojarne pretvorene u POS-ovo naselje, sveučilišne i studentske prostore te poduzetničku zonu, a očekuje da će država Varaždinu dati i posljednju bivšu vojarnu u Optujskoj ulici, u kojoj bi bili uređeni novi prostori Sveučilišta Sjever.
Premijer Plenković je Varaždin i Varaždinsku županiju ocijenio motorom razvoja čitave Hrvatske.
Plenković: Svi moramo raditi za dobrobit hrvatskih ljudi, i u vlasti i u oporbi
"U duhu politike partnerstva između Vlade i svih jedinica lokalne i područne samouprave došao sam s porukom ohrabrenja i suradnje oko svih projekata koji se tiču razvoja gospodarstva, infrastrukture, obrazovanja, naravno turizma i kulture koja je osobito važna u Varaždinu. Kao predsjednik Vlade imam jednaku obavezu i jednaku dužnost brinuti o svim hrvatskim županijama", kazao je Plenković i dodao kako svi moramo raditi za dobrobit hrvatskih ljudi, u vlasti ili u oporbi.
Na svečanosti je bio i potpredsjednik Sabora te predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak, za kojega je Varaždin primjer industrijskog razvoja i ugodnog življenja, a na političarima je da ostvare rezultate i građanima vrate dignitet.
Premijer Plenković se uoči svečane sjednice sastao s varaždinskim biskupom Josipom Mrzljakom te županom Predragom Štromarom i gradonačelnikom Habušem.
Na sjednici su Habuš i zamjenik gradonačelnika Knina Nikola Blažević potpisati Povelju o suradnji Knina i Varaždina, a uručena su i godišnja priznanja Grada Varaždina.