Moldavske vlasti svjedoče 'golemom miješanju' Rusije u drugom krugu predsjedničkih izbora, rekao Stanislav Secrieru, savjetnik predsjednice za nacionalnu sigurnost.
Moldavski dužnosnik tvrdi da je na djelu 'golemo miješanje' Rusije u predsjedničke izbore
Aktualna proeuropska predsjednica Maia Sandu natječe se za drugi mandat, ali nije uspjela osigurati apsolutnu većinu u prvom krugu glasanja prije dva tjedna.
- Nastojanja s velikim potencijalom da se izokrene ishod (izbora) - napisao je Secrieru na X-u govoreći o navodnom ruskom miješanju.
Predsjednica na odlasku, koja se otrgnula od zagrljaja Moskve i ubrzala približavanje svoje zemlje Europskoj uniji, sučeljava se u drugom krugu s Alexandrom Stoianoglom, bivšim glavnim državnim odvjetnikom i kandidatom tradicionalno snažne Socijalističke stranke proruskog bivšeg predsjednika Igora Dodona.
Pedesetdvogodišnja Sandu osvojila je prije dva tjedna u prvom krugu izbora 42,45 posto glasova, predvodeći među ukupno 11 kandidata. Stoianoglo je bio na drugom mjestu s 25,98 posto glasova.
Unatoč znatnoj razlici između Sandu i Stoianogla, ishod drugog kruga glasanja u nedjelju smatra se neizvjesnim.
Prije dva tjedna je Sandu zakazala referendum o unošenju orijentacije te zemlje prema EU-u u ustav koji je jedva prošao.
Policija je pokušala suzbiti kupovinu glasova, strategiju koju je prvom krugu, kako tvrde vlasti, primjenio odbjegli proruski oligarh Ilan Shor. Rusija odbacuje optužbe za miješanje u izbore u Moldavije, a Shor također negira bilo kakve nedopuštene radnje. On živi u Rusiji i otvoreno je pozivao ljude putem društvenih mreža da glasaju protiv Sandu, obećavši im isplatu ako slijede njegove naputke.
Sandu tvrdi da je miješanje u prvi krug izbora utjecalo na konačni rezultat te da je Shor sve učinio da kupi glasove 300.000 ljudi, što je više od 10 posto stanovništva te zemlje.