Pas North je ležao sklupčan na svom gazdi sve dok ih nisu pronašli spasioci HGSS-a. Grijao je svoj gazdu punih 13 sati i nije se htio odvajati od njega. Ozlijeđeni planinar nalazi se u bolnici u Gospiću
Mladog planinara na Velebitu 13 sati grijao je pas North: 'Ljubav čovjeka i psa nema granice'
Mladi planinar sinoć je pao s najvišeg vrha Velebita i teško se ozlijedio niz padinu dugu 150 metara. S njim je bio i njegov pas North koji je također pao niz padinu kod Vaganskog vrha.
North je ležao sklupčan na svom gazdi sve dok ih nisu pronašli spasioci HGSS-a.
Grijao je svoj gazdu punih 13 sati i nije se htio odvajati od njega.
- Prijateljstvo i ljubav između čovjeka i psa ne poznaju granice. Spletom nesretnih okolnosti jučer popodne otklizali su zajedno niz padinu. Zajedno u sretnim i teškim trenucima, takav je život. North je prošao bez ozljeda, ali njegov prijatelj, mladi planinar nije bio te sreće. Sklupčao se uz njega i grijao ga svojim tijelom. Njegova odanost nije prestala ni dolaskom spašavatelja, bio je jedan od nas čuvajući svoga čovjeka 13 sati. Iz ovoga primjera svi možemo naučiti o brizi jednih o drugima - napisali su iz HGSS-a na Twitteru.
Podsjetimo, dojavu o planinaru koji je pao u jamu kod Vaganskog vrha na Velebitu zaprimili su u subotu oko pola 7 navečer. Prvi tim do unesrećenog je stigao sinoć oko 23.30.
- Ovo je najteža intervencija HGSS-a na otvorenom prostoru u gorskom spašavanju i ujedno najduža - rekao nam je jutros Josip Brozičević iz HGSS-ove stanice Gospić, čiji su timovi uspješno predali unesrećenog planinara Hitnoj pomoći u nedjelju oko 7.45.
- Teški uvjeti, udaljenost ali i velika količina opreme koju su timovi morali nositi sa sobom čine ovu intervenciju ovako zahtjevnom. U kontaktu smo bili putem mobitela njegova dva prijatelja koji su odmah pozvali pomoć kad je unesrećeni upao u jamu dublju od 150 metara - dodaje Brozičević povodom najteže akcije koja je srećom završila dobro.
- Prvo je krenulo izvlačenje na sam vrh te zaleđene strmine, a onda je krenuo transport prema lokaciji Bunovac, otkud su spašavatelji iz Gospića i krenuli. Za vrijeme transporta njegovo opće stanje bilo je stabilno. Unesrećeni ima teži prijelom potkoljenice i skočnog zgloba, a sad se nalazi u Općoj bolnici Gospić - objašnjava Brozičević.
U spašavanje planinara krenulo je tridesetak ljudi u tri ekipe HGSS-a, dvije s morske, a treća s ličke strane. Osim teške opreme i dugog puta, led te odroni stabla najviše su im priječili put do unesrećenog.