Ne želimo ozakoniti rezultate ratnih zločina i etničkog čišćenja tog područja za vrijeme rata. Svaka vlast ima maćehinski odnos prema Vukovaru, rekao je Borković
Mladi Jastreb: U Vukovaru se ćirilica nikada ne smije uvesti!
Ratni zapovjednici 204. vukovarske brigade, predvođeni brigadirom Brankom Borkovićem, u potpunosti podržavaju Stožer za obranu hrvatskog Vukovara i protive se uvođenju ćirilice.
– Oni koji su svoju ideologiju provodili porukama ispisanim na ćirilici sada moraju poštovati zemlju u kojoj žive i obilježja ove zemlje, a to su himna, zastava, grb, jezik i pismo, jer ispod ovih obilježja spava 20 tisuća ubijenih Hrvata u Domovinskom ratu. Vrlo dobro znali su se snaći kad su Hrvatsku rušili i palili, pa moraju i sada, kad smo je mi sami obnovili. I zato se pitamo zar je moguće da državni vrh selektivno provodi zakone – kazao je Mladi Jastreb.
– Ne želimo ozakoniti rezultate ratnih zločina i etničkog čišćenja tog područja za vrijeme rata i zato se ćirilica u Vukovaru ne smije uvesti nikada – rekao je Borković, dodajući da je svaka vlast imala maćehinski odnos prema Vukovaru, javlja Večernji list.
– Mi smo formalno, prema nalazima tzv. Manolićeve komisije, izdajnici, a trebalo nam je i 15 godina da dobijemo status postrojbe – upozorio je Borković i upitao se što je s pravima hrvatske manjine u Srbiji koja se ne poštuju, a u međudržavnim odnosima, kazao je, trebao bi vladati reciprocitet.
– Područje Srijema u Srbiji također je područje gdje žive Hrvati, koji nemaju nikakva nacionalna prava – rekao je Borković pa ustvrdio kako je srpska manjina uvučena u hrvatsku vlast, što joj je omogućio bivši premijer Sanader.
Također je rekao da sadašnjoj vlasti “situacija oko ćirilice u Vukovaru” služi za skretanje pozornosti javnosti s teškoga gospodarskog stanja, ali da vukovarski branitelji ne žele dodatno radikalizirati situaciju u zemlji.
Član Stožera Vlado Iljkić podsjetio je da su Vukovarci “učinili sve što je u njihovoj moći da ovu frustraciju riješe u sklopu zakona”, zbog čega su od Ustavnog suda zatražili moratorij na 20 godina, a od Sabora i raspravu, ali bez odjeka.
Stoga su objelodanili i imena nekih osoba s popisa stanovništva Vukovara, koji od mirne reintegracije ne žive u Vukovaru jer su se protiv njih vodili ili se još uvijek vode istražni postupci zbog osnovane sumnje da su počinili ratni zločin.
– Zahtijevamo sustavnu provjeru prebivališta jer smatramo da tada neće biti zakonskog uporišta za provedbu dijela Zakona jer će se utvrditi da pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru stvarno ima manje od 33,33 posto – zaključili su članovi Stožera.