Hrvatska će izgubiti 5,1 milijardi kuna jer ih nećemo stići potrošiti za obnovu do lipnja, jer je Europska komisija odbila produžiti rok za obnovu, a Hrvatska nije ni tražila rok za produljenje
Obuljen Koržinek: Nismo tražili produljenje roka za dobivanje sredstava iz Fonda solidarnosti
Danas smo objavili pismo Europske komisije koje je obavijestilo hrvatsku Vladu da neće produžiti Hrvatskoj rok za potrošnju 5,1 milijarde kuna koje smo dobili za sanaciju hitnih šteta od zagrebačkog potresa. Ministrica Nina Obuljen Koržinek obratit će se medijima i objasniti što je EK napisala Vladi.
Presicu pratite na našem portalu
- U pismu piše follow up našeg tehničkog sastanka koji smo održali sa službama EK tijekom prosinca i na kojem smo se dogovorili oko dinamike daljnjeg rada. Ono što piše u pismu na što su se neki novinari referirali kao naovdnu odbijenicu su rokovi u kojima se moraju trošiti sredstva iz Fonda solidarnosti - rekla je u uvodu Obuljen Koržinek.
- Mi nismo tražili produljenje roka - dodala je.
- Kad gledate od onoga što smo ugovorili, prvi zahtjevi za naknadu sredstava su oni s najmanjim iznosom i to su one najnužnije mjere koje su se poduzimale nakon potresa - rekla je ministrica.
- Ono što smo znali da će dogoditi jest činjenica da u ćemo u nekim resorima potrošiti puno više od alokacije, a u nekima manje. Manje ćemo sigurno potrošiti u zdravstvu jer ne možemo u pandemiji evakuirati bolnice - rekla je Obuljen Koržinek.
- U pismu se spominje i progresivna šteta koja je nastala u petrinjskom potresu. Cijeli fokus smo stavili na Petrinju i tamo je trajao proces popisa šteta i to smo na tom sastanku adresirali. Isto područje pogodile su dvije katastrofe. Mi u Zagrebu ne govorimo o samo jednom potresu nego o dva događaja koji su se dogodili na istom području i to nam uz pandemiju otežava i usporava proces - rekla je ministrica.
- Sljedeći sastanak imamo početkom ožujka i do tad će biti jasnije sve oko dinamike trošenja, a tad ćemo vidjeti i formalno da se odluka o raspodjeli između resora uskladi s onim što je realno - rekla je Obuljen Koržinek.
- Ono što vidimo je da nam se troškovi po pojedinim projektima povećavaju i amplitude cijena su jako velike na globalnom tržištu tako da ja vjerujem i mislim da u ovom trenutku tema produljenja potrošnje sredstava i neutemeljeno u onome što je meritum pisma ne bi trebalo biti na stolu - rekla je ministrica.
Iz Fonda solidarnosti bit će pokriven samo dio obnove, ostatak, odnosno veći dio ići će iz Nacionalnog plana oporavka, rekla je Obuljen Koržinek.
- Ono što je logika rada na projektima koji se refundiraju iz Fonda je da ćete odraditi više radova i onda se iz revizijskog izvještaja pravdaju dodatni troškovi. Iz tog Fonda se financiraju žurne mjere - rekla je ministrica.
- Petrinju će biti puno lakše i puno brže notificirati. U Zagrebu je tkivo gusto i zahtjeva sve ove pripreme da bi se pristupilo fizičkoj obnovi iz Fonda - dodala je.
- Nije realno da jednu bolnicu iseljavamo. Za zdravstvo smo osigurali i sredstva putem zajma Svjetske banke i završit ćemo velik dio projektne dokumentacije i završiti radovi na velikom dijelu bolnica na onom manjem dijelu u kojem će se moći za vrijeme pandemije - rekla je Obuljen Koržinek.