Maleni Gabrijel (9) iz Metkovića preminuo je 11. prosinca. Obitelj još čeka rezultate vještačenja o njegovoj smrti, a ogorčeni su što isti liječnici koji su ga slali doma još rade u Domu zdravlja
'Djeca plaču jer brace Gabrijela nema, mi još čekamo odgovore'
Jako nam je teško i bolno svaki novi dan, a još se sad bliže i Svi sveti, kao i godišnjica smrti našeg anđela. Nema trenutka da nam naš Gabrijel nije u mislima. Gabi (7) i Mihael (5) i dalje plaču i traže svoga bracu, svaki drugi dan su na groblju, jako im nedostaje, kroz suze nam priča Ivana Bebić, majka preminulog Gabrijela (9) iz Metkovića.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Dječak je, podsjetimo, preminuo 11. prosinca prošle godine i to nakon što nekoliko liječnika u metkovskom Domu zdravlja i na hitnom prijemu nije prepoznalo težinu njegove kliničke slike. Naime, čak nekoliko liječnika u nekoliko dana poslalo ga je kući. Dok nije potpuno klonuo pa ga se helikopterom prebacilo u KBC Split. Tamo je, nažalost, stigao prekasno te mu više nije bilo spasa. A ovi roditelji još uvijek čekaju rezultate sudskog vještačenja o tome tko je kriv za smrt njihova sina i pravdu.
'Mi još sve čekamo'
- Evo još malo i proći će godina dana, a još se ništa nije riješilo. Toliko je traljavosti bilo od samog početka, kao što je pokazao i obdukcijski nalaz - govori mama dok se bori sa suzama, emocijama i uspomenama, ne želeći govoriti javno o rezultatima obdukcijskog nalaza i uzorku smrti svog malenog dječaka dok vještačenje ne bude konačno gotovo. A roditelje je dodatno pogodila višemjesečna trakavica upravo oko tog vještačenja. Naime, DORH je slučaj slao na Medicinske fakultete u Split, Rijeku i Zagreb i svi su poslali odbijenice. Naposljetku je vještačenje preuzeo, kaže nam mama Ivana, Medicinski fakultet u Zagrebu.
- Mi još uvijek čekamo, sve stoji, sve je isto, baš kao što je sve isto i u našem Domu zdravlja i na Hitnoj. Svi ti isti ljudi, koji su slali mog Gabrijela kući, rade i dalje na Hitnoj na istom radnom mjestu. I rade iste pogreške, i dalje šalju ljude kući. I ja ih gledam svakog tjedna kad dovodim dijete na injekcije. Jako bolno - kaže mama.
Naime, kćerkica Gabi već pet godina ima teški reumatoidni artritis, a dobila je i osteoporozu lijevog koljena pa jednom tjedno prima injekcije.
- Već pet godina se bori da stoji na nogama. Unatoč tome trenira karate, na koji je krenula s Gabrijelom. Nakon njegove smrti rekla mi je “mama, ono što je on krenuo, ja ću nastaviti.” Borac je, ide i natjecanja, baš je nedavno osvojila zlato - kaže Ivana dodajući da se teško nose s ovom tragedijom i bolnim gubitkom sina i brace.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Gabrijel je njih dvoje čuvao, bili su jako povezani. Miha je sve dijelio s njim, stalno pita za njega. Gabi je krenula u prvi razred i bilo je baš teško jer joj je Gabrijel govorio kako će ju paziti kad dođe u školu. Svaki mjesec djeca idu psihologu, a suprug i ja psihijatru. Danju smo veseli zbog njih, ali noću si ja dam oduška i isplačem dušu. Ne spavamo uopće otkako se to dogodilo - govori majka tihim glasom.
Nakon ovog tragičnog slučaja stanovnici doline Neretve digli su se na noge i prosvjedovali za bolju zdravstvenu skrb u svojem kraju, a ministar zdravstva Milan Kujundžić u petak je konačno potpisao ugovor o izgradnji dnevne bolnice u Metkoviću.
- Barem se nešto pokrenulo zahvaljujući Gabrijelu. To će olakšati našim stanovnicima jer neće morati na terapije u Dubrovnik - kaže Ivana.
Ivica Martinčević, jedan od čelnih ljudi Građanske inicijative Sinovi i kćeri doline Neretve i organizator prosvjeda kaže nam da ne vjeruje da će se taj projekt konačno ostvariti sve dok vlastitim očima ne vidi izgrađenu dnevnu bolnicu.
- Ministar kasni sa svime. Na sastanku 31. siječnja rečeno nam je da će izgradnja početi 1. listopada, a on tek sad potpisuje ugovor. Dnevna bolnica se u Metkoviću trebala izgraditi još prije dvije godine, a sad kad se potpisao konačno taj ugovor, tko zna kad će ta gradnja početi. A i to će biti ustvari moderni Dom zdravlja, no dobro, bolje išta. Nakon Gabrijelove smrti dobili smo par uređaja u Domu zdravlja, uletjelo je par doktora iz Mostara i to je to. Pomaci prema naprijed su minimalni i to građane ne zadovoljava - kaže.