Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je njemačka vlada odlučna dovršiti izgradnju plinovoda Sjeverni tok 2, unatoč pokušajima Sjedinjenih Država da zaustave taj projekt, prenosi poslovni list Handelsblatt.
Merkel: ' Unatoč američkom pritisku njemačka vlada je odlučna dovršiti Sjeverni tok 2'
Angela Merkel je odlučnost u pogledu dovršetka plinovoda istaknula tijekom posjeta svojoj izbornoj jedinici na sjeveru Njemačke, govoreći o sankcijama koje je Washington uveo sudionicima izgradnje toga plinovoda koji bi u Njemačku i na šire europsko tržište trebao dopremati 55 milijardi prostornih metara prirodnog plina iz Rusije.
"Ne smatramo eksteritorijalne sankcije, odnosno one koje prelaze teritorij Sjedinjenih Država, legalnim", rekla je Merkel u Stralsundu.
Sjeverni tok 2 važan je za njemačku saveznu državu Mecklenburg-Vorpommern, u kojoj je kancelarkina izborna jedinica. Na primjer, cijevi potrebne za izgradnju projekta isporučuju se iz male luke Sassnitz, a nakon završetka gradnje očekuje se da ruski plin stigne u obalni grad Lubmin.
SAD tvrdi da bi Sjeverni tok 2 povećao energetsku ovisnost Europske unije o Rusiji, dajući Moskvi moćnu političku polugu na europskom kontinentu i alat za potencijalno prekidanje opskrbe energijom.
Kritičari optužuju SAD da pokušava prisiliti saveznika Njemačku na kupnju prirodnog plina iz SAD-a po višoj cijeni nego od Rusije.
SAD su prošle godine započele s uvođenjem sankcija za projekt Sjeverni tok 2. Prošli mjesec, tri američka republikanska senatora napisala su pismo lučkom operateru u Sassnitzu u kojem ga upozoravaju da bi mogao biti podvrgnut "razarajućim" sankcijama zbog pružanje robe, usluga i potpore za gradnju plinovoda. Te takozvane "sekundarne sankcije" mogle bi značiti ekonomsku propast za tu luku.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov jučer je izjavio da Rusija dijeli stav europskih partnera o čisto komercijalnoj prirodi projekta plinovoda Sjeverni tok 2 i protivi se pokušajima njegova korištenja u političkim igrama.
Prema njegovim riječima, pod izlikom osiguranja europske energetske sigurnosti, SAD želi Europi nametnuti svoj skuplji ukapljeni plin umjesto ruskog.
Lavrov je skrenuo pozornost i na, po njegovoj ocjeni, nelegitimne pokušaje ometanja provedbe projekta Sjeverni tok 2 izricanjem jednostranih sankcija.
"Samo sankcije koje je nametnulo Vijeće sigurnosti UN-a su legitimne", naglasio je, a "sve drugo su pokušaji potkopavanja međunarodnog prava i načela Povelje UN-a koja poziva na suradnju u rješavanju bilo kakvih problema", rekao je.