Prema procjeni hrvatskih tvrtki, koje su bez plina, redukcija izaziva velike štete u gospodarstvu. U Hrvatskoj se dnevna potrošnja smanjila za 18%
Medvedev se ne šali: Traži šest milijardi kuna odštete
Predsjednik Rusije Dmitrij Medvjedev traži da se od Ukrajine zahtjeva 6,05 milijarda kuna odštete, koje je Gazprom izgubio zbog blokade plina. Taj iznos je odredio predsjednik uprave Gazproma Alexej Miller, javljaju ruski mediji.
- Toliki novac Rusija ne može izgubiti. S poklonima je gotovo, novac treba tražiti od onih koji su krivi za ovo - kaže Medvjedev.
Ruski predsjednik sastat će se sa šefovima vlade Bugarske, Slovačke i Moldavije kako bi razmotrio varijante reagiranja na aktivnosti Ukrajine koja blokira tranzit ruskog plina u Europu. Miller je potvrdio da su u najgorem položaju Bugarska, Srbija, Slovačka, Moldavija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Mađarska i Hrvatska. Mjere isključenja plina u Hrvatskoj su dale rezultate.
- Dosadašnjim redukcijama dnevna potrošnja plina smanjena je za 18% - rekao je Davor Šestan, glasnogovornik Gradske plinare Zagreb. Hrvatska je već devet dana bez ruskog plina. U Ministarstvu gospodarstva kažu da plina ima za slijedećih 15 dana. Potrošnja plina trenutno se zadovoljava proizvodnjom iz domaćih polja na kopnu i u Sjevernom Jadranu. Iz interventnog uvoza dolazi 40.000 prostornih metara na sat. U Hrvatskoj su i nadalje na snazi mjere 5. i 6. stupnja redukcije. Prema procjeni tvrtki, koje su bez plina, redukcija izaziva velike štete u gospodarstvu. Tvrtkama koje su se javile i dokumentirale moguće štete, isporuka plina je svedena na tehnološki minimum, kažu iz Ministarstva gospodarstva. O štetama u hrvatskom gospodarstvu u srijedu će progovoriti i Ministarstvo gospodarstva. Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso izjavio je da se europskim promatračima ograničava nadziranje isporuke plina i boravak u plinskim postrojenjima. Barroso je i telefonski kontaktirao ruskog premijera Putina kako bi mu izrazio svoje razočaranje isporukom plina i ponašanjem prema promatračima. Barroso je preporučio europskim energetskim tvrtkama da podnesu tužbe protiv ruskih i ukrajinskih energetskih tvrtki ako se plin ne isporuči uskoro. Zemlje članice EU probat će pronaći alternativu načinu opskrbe i tranzita energije. Predsjednik Juščenko pozvao je Rusiju da "prekine s ucjenom te da ispoštuje dogovor". I dok rusko-ukrajinska prepucavanja traju i dalje, europske zalihe plina vrtoglavo opadaju. U ruskom Gazpromu kažu da su pustili 100 milijuna kubnih metara plina prema ukrajinskoj granici u srijedu ujutro, koji je bio namijenjen balkanskim zemljama i Moldaviji. No, tvrde u Gazpromu, taj je plin opet blokirala Ukrajina. Ruski mediji prenose vijesti da je Ukrajina na rubu bankrota pa zato ne može platiti plin koji im je Rusija poslala. Čelnik ukrajinskog Naftogaza, Oleg Dubina, odbacuje ruske optužbe da su ilegalno uzimali plin.
HRVATSKA UVOZI PLIN IZ ALŽIRA
Hrvatska je pojačala aktivnosti oko nabavke plina iz sjeverne Afrike i Vlada će idućih dana poslati pregovarače u Alžir, najavili su u utorak premijer Ivo Sanader i potpredsjednik Vlade Damir Polančec. Plin koji Hrvatska kupi od Alžira tako bi se dostavljao Italiji s kojom je Alžir izravno spojen plinovodom, a te bi količine zatim Italija Hrvatskoj prepustila iz polja u sjevernom Jadranu. U idealnim uvjetima da plin stigne do Hrvatske potrebno je tri dana ako je stanje tlaka optimalno u cijelom sustavu. Rusko-ukrajinska plinska kriza započela je nakon što je 1. siječnja, zbog neplaćenih računa, Rusija prestala isporučivati plin Ukrajini.