Mnogi su muzeji zbog koronavirusa morali promijeniti planirane događaje, no prilagodili su se novonastalim okolnostima i organizirali virtualna događanja, izložbe i vodstva
Međunarodni dan muzeja ove godine pod temom jednakosti
Temom "Muzeji za jednakost: različitost i uključivost" muzeji diljem Hrvatske proslavit će ovogodišnji Međunarodni dan muzeja, koji se obilježava 18. svibnja.
Mnogi su muzeji zbog koronavirusa morali promijeniti planirane događaje, no prilagodili su se novonastalim okolnostima i organizirali virtualna događanja, izložbe i vodstva, edukativne serijale na društvenim mrežama, digitalna muzejska izdanja, online radionice.
Prema prijedlogu ICOM-a tema za Međunarodni dan muzeja upućuje na muzeje kao promicatelje razumijevanja i uvažavanja različitosti kao i na socijalni senzibilitet i inkluzivno ponašanje.
- Hrvatska muzejska scena posljednjih petnaestak godina bilježi u praksi projekte prilagođene najrazličitijim korisnicima s obzirom na dob, razinu edukacije te na druge posebnosti koje ih određuju. Njihov je broj u porastu, a radi se prije svega o inkluzivnim projektima prilagođenim osobama s invaliditetom, od kojih svaka skupina traži poseban pristup - ističe se u najavi Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC).
Kako se dodaje, suvremena muzeologija koristi se metodologijom inkluzije u prezentaciji i komunikaciji baštine pri čemu pomiče granice prema korisnicima s uvažavanjem pripadanja različitim rasama, drugoj etničkoj pripadnosti, roda, klase, dobi, fizičke sposobnost, jezika, religije, ekonomskog statusa, rodnog opredjeljenja.
Građa iz muzejskog fundusa podložna je prilagodbi i interpretaciji sukladno misiji muzeja te odabiru ciljane skupine korisnika među kojima su i ranjive skupine, osim osoba s posebnim potrebama tu su i ljudi koji zbog siromaštva nisu posjetitelji muzeja.
- Njihov broj se u posljednje vrijeme uvećao, naše društvo zahvatila je ekonomska i socijalna depriviranost, pa dio društva ima izrazito nizak životni standard. Iako je komuniciranje njihovih prava više vezano uz pravne i socijalne institucije, doprinos muzeja može biti prezentacija njihove kulturne baštine uz prigodnu medijaciju teme - napominje se.
Inkluzija se nastoji primijeniti na rodno obespravljene osobe, a sve se više govori i o međugeneracijskom nerazumijevanju i inkluzivnim programima koja uključuju djecu, mlade i starije.
Iz Muzejskog dokumentacijskog centra kažu da je mnogo načina na koje bi muzeji mogli sudjelovati u inkluziji, a preduvjet je vođenje komunikacije u ozračju poštovanja i uvažavanja različitosti životnih prilika i stilova i spoznaja da inkluzija počinje samorefleksijom, introspekcijom i nikad ne završava.
Detaljne informacije o programima koji će se održati povodom Međunarodnog dana muzeja nalaze se na internet stranicama MCD-a.