Britanski izlazak iz Europske unije u zbrci je nakon što je propast strategije premijerke Therese May stvorio pritisak rivalskih frakcija da se izađe bez sporazuma, raspišu izbori ili dogovori puno blaži razvod
May je pod pritiskom: Traže da osigura mekši izlazak iz EU-a
Nakon jednog od najturbulentnijih tjedana u britanskoj politici od referenduma 2016. ostaje i dalje nejasno kako će, kada i hoće li uopće Ujedinjeno Kraljevstvo napustiti taj savez kojem se pridružila prije 46 godina.
Treći poraz plana premijerke, nakon što je obećala da će dati ostavku ako se on usvoji, dodatno ju je oslabio usred krize oko brexita, najznačajnijeg britanskog poteza od Drugog svjetskog rata.
Parlament će u ponedjeljak glasati o drugim opcijama, a potom će Theresa May u zadnjem pokušaju vratiti svoj plan na novo glasovanje u parlamentu, moguće već u utorak.
Otvoreni sukobi unutar stranke i Vlade
Parlamentarci će u ponedjeljak odlučivati o drugom kompletu neobveznih, alternativnih opcija premijerkinom planu, piše dpa.
Među njima je onaj najpopularniji, za ostanak Ujedinjenog Kraljevstva unutar europske carinske unije, kao i referendum o bilo kojem prihvaćenom sporazumu.
U isto vrijeme traju otvoreni sukobi unutar stranke i vlade. Vođa konzervativnih zastupnika u parlamentu rekao je da je vlada trebala biti jasnija da će gubitak većine na izvanrednim izborima 2017. "neizbježno" dovesti do prihvaćanja mekšeg brexita.
- Cjelokupna vlada je trebala biti jasnija oko posljedica toga - istaknuo je Julian Smith u razgovoru za BBC objavljenom u ponedjeljak, dodavši kako su ministri iz vlade pokušali potkopati premijerku.
Njihovo ponašanje je "najgori primjer nediscipline u vladi u britanskoj političkoj povijesti", smatra Smith.
Mnogi u stranci premijerke ipak žele odlučniji razlaz s EU nego što ona predlaže. Novine The Sun pišu kako joj je 170 od sveukupno 314 konzervativnih zastupnika poslalo pismo u kojem traže da se brexit dogodi u narednih nekoliko mjeseci - sa ili bez dogovora.