Ovom ostavkom Italija je ostala bez vlade i ušla u razdoblje neizvjesnosti u kojoj ključnu ulogu ima predsjednik Mattarella. Nazire se nekoliko mogućnosti
Mattarella prihvatio ostavku Contea: Kreću konzultacije...
Talijanski predsjednik Sergio Mattarella prihvatio je u utorak navečer ostavku premijera Giuseppea Contea i najavio da će uskoro pokrenuti konzultacije o izlasku iz političke krize, uslijed sukoba između vladajućih koalicijskih partnera, populističkog Pokreta pet zvijezda (M5S) i krajnje desne Lige, prenose agencije.
Mattarella je zamolio Contea da tijekom konzultacija ostane na mjestu premijera dok vlada obavlja tehničke poslove.
Konzultacije će početi u srijedu i trebale bi trajati najmanje do četvrtka poslijepodne, objavio je ured talijanskog predsjednika. Na njima će Mattarella pokušati utvrditi ima li izgleda za sastavljanje nove vlade ili će sazvati prijevremene izbore, tri i pol godine prije nego što bi se trebali održati redovni izbori.
Odvjetnik Conte, koji nije član nijedne stranke ali je blizak M5S-u Luigija di Maija, održao je tijekom dana govor u Senatu u kojemu je kazao da rad njegove vlade "ovdje završava" zbog razilaženja s čelnikom Lige, potpredsjednikom vlade i ministrom unutarnjih poslova Matteom Salvinijem.
Ovom ostavkom Italija je ostala bez vlade i ušla u razdoblje neizvjesnosti u kojoj ključnu ulogu ima predsjednik Mattarella. Nazire se nekoliko mogućnosti, šef države bi mogao tražiti od Contea da ostane na čelu zemlje i vodi prijelaznu vladu. Mnogi promatrači drže da premijer, dočekan u Senatu transparentom "Conte, Italija te voli", iz ove krize izlazi jači.
U otvorenom pismu u utorak, šef M5S Di Maio ga je nazvao "slugom nacije, bez kojeg Italija ne može".
Vlada "Conte 2.0" bi mogla nastaviti razrađivati proračun za 2020. i izbjeći automatsko povišenje PDV-a previđeno za sljedeću godinu, ukoliko se ništa ne poduzme za popunjavanje rupe od 23 milijardi eura u državnoj blagajni. To bi dalo vremena M5S da s Demokratskom strankom (PD) lijevog centra sklopi savez jake vlade i obnove svog programa, prema riječima šefa PD-a Nicole Zingarettija. Ideju o savezu PD-M5S predložio je bivši šef vlade Matteo Renzi, koji je ponudio svojim bivšim neprijateljima iz M5S pomirenje i "institucionalnu" vladu.
Conte je u Senatu rekao da "kriza koja je u tijeku neizbježno potkopava rad vlade". On je optužio ministra unutarnjih poslova Salvinija da je "neodgovoran" i da isključivo "gleda vlastiti i interes svoje stranke". Također ga je optužio da "izlaže zemlju ozbiljnom riziku", upozorivši napose na opasnost negativnog utjecaja na gospodarstvo. Rekao je kako je šef Lige pokušavao izvući korist iz rastuće popularnosti u istraživanjima javnog mišljenja i izazvati prijevremene izbore.
Salvini je 8. kolovoza raskinuo savez svoje stranke i M5S. Rekavši da je umoran od svađe sa saveznikom s kojim se napose sporio zbog velikih projekata kao što je izgradnja brze željezničke pruge Lyon-Torino, objavio je da više nema većinu i zatražio raspisivanje izbora već najesen, oslanjajući se na popularnost u anketama (36 do 38 posto potpore).
No Conte, odvjetnik ranije nepoznat široj javnosti, koji je lani preuzeo dužnost predsjednika vlade, zatražio je na to da se postupak provede u parlamentu.
Protiv svakog očekivanja, M5S i oporbeni PD odbili su raspravljati o glasovanju o povjerenju pa sada njihovi političari otvoreno govore o formiranju koalicije između sebe kako bi marginalizirali Salvinija.