Cijepljenje trudnica nije za sada odobreno. Ono što se sporadično dogodilo, da su se neke cijepile ne znajući da su trudne. Nije zabilježeno, prema dostupnim podacima, da je bilo nekih posljedica, rekla je Markotić
Markotić upozorila: Bilo bi pametno da se mlade žene, koje planiraju trudnoću, cijepe
Kao što je epidemiologa malo, tako je i infektologa malo u Hrvatskoj, tek 120. Iako smo mi najpozvaniji liječiti oboljele od infektivnih bolesti, tako mala vojska nije mogla sve sama iznijeti. Zato smo zahvalni svim kolegama koji skoro dvije godine pomažu da iznesu epidemiju na najbolji mogući način. I s obzirom na sadašnju situaciju, imali smo sastanak s kriznim stožerom Ministarstva zdravstva, gdje su svi ravnatelji kliničkih institucija izrazili spremnost da se pripreme za prihvat bolesnika u situaciji koja postaje ozbiljna kao i prošle zime, istaknula je ravnateljica Klinike Fran Mihaljević Alemka Markotić.
Naglasila je da su stariji najranjiviji i da će se lakše razboljeti, imati težu sliku, dulje biti u bolnici...
- Važno je da se cijepe i da im obitelji pomognu u toj odluci. Sve mjere su jako bitne za njih i dalje, od distanci, zaštite i maski - rekla je podsjetivši na važnost pridržavanja osnovnih epidemioloških mjera - nošenja maski, držanja distanci, pranja ruku, prozračivanja bez obzira bili cijepljeni ili ne.
Osvrnula se na situaciju u svojoj Klinici naglasivši kako su rizična skupina i trudnice.
- Ja ću vam reći kako to izgleda u našoj bolnici. Već skoro dva mjeseca smo puni, puno teži bolesnici dolaze. Preksinoć smo imali oko 240 pregledanih, 120 upala pluća, naši rendgeni rade punom parom, praktički se snimaju svi i svaki drugi je imao upalu pluća. Imali smo situaciju da nas županijska Hitna zove jer imaju pozitivnu osobu u teškom stanju, preko 170 kilograma, visokorizičnu, pa nas za pola minute zovu da imamo u ambulanti trudnicu koja je u teškom stanju i treba hitno ići na odjel intenzivne. Tijekom noći joj se stanje pogoršalo, porodili su je carskim rezom, dijete je živo, ona je na respiratoru, na sreću, živa za sada. I treći je oboljeli bio s Rebra, trebao je ECMO. Imali smo jedno mjesto, na sreću, slobodno jer je Dubrava prihvatila ovu prvu bolesnicu. Ovo su sve situacije koje možemo izbjeći - poručila je Markotić podsjetivši da smo izbjegli 'corona party' u prvom valu jer smo bili složni, ali da smo sad pred tulumom.
- Možemo umjesto korona-tulum, imati cijepljenje-tulum, kao što smo vidjeli na Velesajmu, što je ohrabrujuće - kaže.
Poručila je kako se mlade žene koje planiraju trudnoću mogu cijepiti bez problema te da bi to i trebale napraviti na vrijeme. Jer je s trudnoćom drugačija situacija.
- Nije dobro još uvijek to iskomunicirano. Sve žene koje planiraju trudnoću, bilo bi pametno da se cijepe prije nego ostvare trudnoću. Mi sad u Klinici imamo tri rodilje u dosta teškom stanju. Jedno dijete je srednje teško bolesno. Umjesto da se njihove obitelji sada vesele, sad je velika napetost. Nadamo se da će sve biti u redu. Cijepljenje trudnica nije za sada odobreno. Ono što se sporadično dogodilo jest da su se neke cijepile ne znajući da su trudne. Nije zabilježeno, prema dostupnim podacima, da je bilo nekih posljedica. To je dosta osjetljiva populacija i proizvođači nisu dali dovoljno uvjerljive podatke da se da odobrenje. Nakon što rode i dok doje, mogu se cijepiti - rekla je Markotić.
Tijekom prosinca će vjerojatno biti odobreno cijepljenje djece od 5 do 11 godina Pfizerovim cjepivom, istaknula je Markotić.