Željka Markić (U ime obitelji) zajedno je s HURO-om podnijela zahtjev za ocjenom ustavnosti odluke o ukidanju mjere roditelj odgojitelj, zgrožena je da oni kao stranke u postupku odluku Ustavnog suda nisu vidjeli
Markić o odluci Ustavnog suda: 'Sad mogu komentirati jedino strašno stanje u pravosuđu'
Danas mogu jedino komentirati strašno stanje u pravosuđu i državi. Najviši sud u RH, Ustavni sud, dao je informaciju o svojoj presudi jednoj novinarki, koja ju je onda objavila na praznik, Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, bez da smo mi, udruga "U ime obitelji" i HURO ili 5000 obitelji koji brinu o 20.000 djece kao stranke u postupku, dobili ikakvu informaciju. Samu odluku tog suda komentirat ćemo kad je kao stranke u postupku dobijemo, kazala nam je Željka Markić ispred udruge "U ime obitelji" komentirajući saznanja Jutarnjeg lista da je Ustavni sud na ovotjednoj sjednici ocijenio kako odluka zagrebačke gradske vlasti o postupnom ukidanju demografske mjere roditelj odgojitelj nije protuustavna.
A upravo su udruge "U ime obitelji" i roditelja odgojitelja sredinom travnja Ustavnom sudu poslale zahtjev za ocjenom ustavnosti ove odluke kojom se roditeljima odgojiteljima smanjuje mjesečna naknada te dob djeteta do koje je mogu primati. Na Ustavni sud su išli nakon što je Visoki upravni sud 27. veljače ovu gradsku odluku proglasio zakonitom.
- Sud je odlučio da je odlukom o novčanoj naknadi, koju je Gradska skupština donijela u rujnu prošle godine, uveden postupni prestanak novčane pomoći, čime je korisnicima mjere ostavljeno duže vrijeme prilagodbe na novu odluku te da novčana pomoć ne prestaje zasnivanjem radnog odnosa niti upisom djece u vrtić - obrazložili su tada s Visokog upravnog suda i to nakon što su Tomislav Tomašević i njegov tim morali, upravo nalogom ovog suda, revidirati svoju početnu odluku.
Pa su umjesto "kresanja" naknade odmah s 5000 na 1000 kuna donijeli odluku kojom su je od 31. ožujka ove godine smanjili na iznos minimalne plaće, koja je tada iznosila 560 eura, a potom od od ljeta, smanjili na 280 eura mjesečno. I taj iznos će korisnici dobivati do sedme godine djetetova života. Obzirom da su donijeli i kompenzacijske mjere kojima su omogućili korisnicima istodobno i prijavljivanje na tržište rada, kao i upis djece u vrtiće uz primanje naknade, Visoki upravni sud je ocijenio kako je odluka zakonita, a da je u skladu s Ustavom, potvrđuje sada i Ustavni sud.
- Obzirom da je Visoki upravni sud u veljači ove godine potvrdio zakonitost mjere, mi cijelu 2023. provodimo tu izmijenjenu mjeru i već smo oslobodili velika sredstva za izgradnju gradskih vrtića. Prošli tjedan smo otvorili i drugi vrtić u mandatu, do kraja godine ćemo otvoriti još dva, sumarno gledamo imamo sedam gradilišta i još pet će uskoro. Za sada nemamo razloga sumnjati da ćemo ispuniti jedno od naših glavnih obećanja, a to je da omogućimo svakom djetetu upis u vrtić - komentirala je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.