Ne bih se iznenadio da tu bude tužbi, problema i da bi moglo doći do toga da i sami porezni obveznici na kraju moraju taj šlamperaj HDZ-a platiti, poručio je SDP-ovac Maras
Maras: Dobro je da će Agrokor raditi, ali je ostala velika mrlja
I iz Sabora stižu reakcije na izglasanu nagodbu za Agrokor. Gordan Maras (SDP) smatra je kako je dobro da će Agrokor i kompanije u koncernu nastaviti s radom, ali nepotrebno je kaže što je politika odnosno cijeli HDZ opteretila proces posebno kada su u pitanju savjetnici.
- To ostavlja veliku mrlju na postupku - kazao je.
Očekuje tužbe, ne samo od Ivice Todorića nego i drugih koji su nagodbom nezadovoljni i pokušat će je osporiti.
- Ne bih se iznenadio da tu bude tužbi, problema i da bi moglo doći do toga da i sami porezni obveznici na kraju moraju taj šlamperaj HDZ-a platiti - poručio je Maras.
Branimir Bunjac (Živi zid) kazao je kako je izglasavanje nagodbe tek kraj prvog poluvremena, jer ona još nije pravomoćna.
- Ostaje nažalost gorak okus u ustima za sve građane, osobito za one koji su direktno uključeni u prehrambenu industriju, jer je ovim činom danas više od 50 posto hrvatskog gospodarstva završilo u rukama stranaca. Prehrambena industrija i proizvodnja hrane su hrvatski nacionalni strateški interes. Mi smo danas ostali bez nadzora nad tim - kazao je.
Bunjac Lex Agrokor smatra najvećim promašajem ove Vlade, a podsjeća da su iza cijelog procesa ostali brojni repovi uključujući ostavke izvanrednog povjerenika Ante Ramljaka i Martine Dalić.
Za Ivana Lovrinovića (PH) izglasavanje nagodbe bilo je očekivano.
- Pravu nagodbu oko Agrokora u pozadini su postignuli ruske banke i američki investicijski fondovi. To su geopolitički potezi. Ono što me brine, je što se štite interesi tih strana, a hrvatske interese gospodarske i nacionalne nitko nije niti čvrsto štiti. Agrokor i dalje ostaje najveći sigurnosni izazov Hrvatske - upozorio je.
Branko Bačić (HDZ) ustvrdio je kako je izglasavanje nagode ukazuje povjerenje koje su vjerovnici dali izvanrednoj upravi te da je nagodba dobar temelj za nastavak restrukturiranja i poslovanja Agrokora.
- To je potvrda rekao bih kvalitetne odluke Vlade Andreja Plenkovića i vladajuće većine, kada smo u kritičnom trenutku donijeli zakon, koji je prošao ocjenu ustavnosti i postao dio pravne stečevine EU, i da je to pravi put kako i na koji način nadići veliku krizu, koja se nadvila nad hrvatskim gospodarskim i financijskim sustavom. Vjerujem da je ovo korak u snaženju Agrokora, a da će zakon i njegova provedba doprinijeti novom načinu poslovanja u Hrvatskoj, boljoj kontroli - kazao je.
I dok dio oporbe problematičnim navodi što većina koncerna prešla u ruke strancima, Bačić je uzvratio:
- Zakon o izvanrednoj upravi niti rad izvanredne uprave nije odredio novu strukturu vlasništva Agrokora. To je odredio bivši vlasnik svojim poslovanjem i zaduživanjem čime je praktično odredio buduću vlasničku strukturu - rekao je.