Američka turneja: Stanovnici Gig Harbora danima se spremaju za povijesni susret s Milanovićem. Prvih 300 koji dođu u park na piknik dobit će hrvatske zastavice
Mala američka luka spremna je za doček Zokija, Velikog vođe
Zvijezde su se poklopile i on stiže u našu luku. Svi smo uzbuđeni. To je stvarno velik događaj, koji ćemo pamtiti cijeli život.
Riječi su kojima uzbuđeni stanovnici Gig Harbora, ribarskog gradića na sjeveru SAD-a, opisuju sutrašnji posjet premijera Zorana Milanovića. Piknikom u njihovu parku Zoki će započeti veliku američku turneju na koju, kako kaže, ide da privuče velike investitore u Hrvatsku.
- Premijerovi savjetnici su čuli da u Gig Harboru živi hrvatska zajednica pa su organizirali posjet - izjavio je lokalnim novinama gradski dužnosnik Ron Williams.
Očekuju mnogo ljudi na dočeku hrvatskog premijera pa su na plakatima najavili da će prvih 300 najbržih stanovnika dobiti hrvatske zastavice. Njima će mahati i pozdravljati Milanovića. Dok se Hrvati u Gig Harboru užurbano pripremaju za njegov doček, premijer se na šestoj konferenciji “Dan velikih planova” požalio prisutnima na život političara. Kaže da je posao predsjednika Vlade jako stresan, a najveći mu je stres bio zbog prevelikih očekivanja.
Gig Harbor idealan je gradić za početak američke turneje jer će premijer osjetiti opuštajući život na sjeveru pa mu možda stres i popusti. Uživat će u fanfarama, vozit će se tramvajem, posjetiti ribarske kuće i muzej.
Turneju će nastaviti posjetom Seattleu. I ondje će se družiti s našim iseljenicima, a nakon toga čekaju ga sastanci s predsjednicima uprava, financijskim direktorima i savjetnicima velikih korporacija. Posjetiti će Redmond, San Jose, San Francisco i New York te se na kraju vjerojatno vratiti pod stresom.
Hrvati u Gig Harboru Zokiju će pokazati kako žive od ulova lososa
Gig Harbor dobio je ime po malenom brodu kapetana Charlesa Wilkesa kojim se 1840. sklonio od olujnog nevremena u zaljev Puget. Za njega je to bila sigurna luka pa je i u imenu grada luka (harbor). Danas ondje živi oko 7700 ljudi, a kapetan Charles je prije više od 170 godina ondje zatekao pripadnike indijanskog plemena Tulalip. Gig Harbor status grada dobio je 1946. Stanovništvo uglavnom živi od ribarstva i brodogradnje, a tradicionalno se love lososi. Premijer Milanović obići će izložbu koja prikazuje važnost naših doseljenika za Gig Harbor. Uz Hrvate, najbrojniji doseljenici su Škoti.