Cijene vanilije su počele rasti 2012. godine. Mnogi proizvođači zbog profita koriste nepropisne metode sušenja čime smanjuju kvalitetu proizvoda
Madagaskar u problemima: Za sladoled neće imati ni pingvini
Proizvođači vanilije doslovno ratuju s bandama koje im žele pokrasti urod na Madagaskaru, a slaba berba iz godine u godinu diže cijene.
- Kupujem isključivo organski uzgojenu vaniliju u obliku paste koju koristim za sladoled i slastice. Za 15 grama plaćam 130 kuna. Početkom 2015. koštala je 562 kune po kilogramu - priča zagrebački slastičar Mario Vujinović.
Kako bi ostali zadržali cijenu kolača i sladoleda, kaže on, mnogi njegovi kolege koriste jeftine sintetske vanilin šećere koji se baziraju na aromi i nemaju puno veze s pravom vanilijom. Ili mogu nabaviti namirnicu iz nekog drugog dijela svijeta, ali neće imati istu kvalitetu. Madagaskarska vanilija smatra se najkvalitetnijom, a proizvode do 1500 tona na godinu, gotovo 80 posto svjetskih potreba.
Cijene su počele rasti 2012. godine. Mnogi proizvođači zbog profita koriste nepropisne metode sušenja čime smanjuju kvalitetu proizvoda.
![Fotolia](https://img.24sata.hr/CMaL0cDTaA8NGFNpKOt9yIXivUs=/622x0/smart/media/images/src/20140413/fcd0f0b186f51d91e3fb0e12cd83ba05.jpg)
Ručno oprašuju svaki cvijet
Vanilija je biljka iz reda orhideja. U sezoni cvjeta samo jedan dan, na nekoliko sati. Oprašuju ih ručno. Bez oprašivanja nema mahune.
Mahune se suše na suncu
Nakon berbe vanilija se preko dana suši na suncu a noću je stavljaju u zatvorene kutije. Proces sušenja traje tri do šest mjeseci.
Beru se još zelene i namaču u vodi
Prije sušenja zelene se mahune nakratko namaču u vodu. Tada počinje postupak vrenja koji traje oko 15 dana, a po okončanju postupka od šest mjeseci mahune su spremne za prodaju.
Svaka mahuna ima tisuće zrnaca
Najcjenjenije su mahune duge oko 20 centimetara, savitljive i aromatične. Svaka mahuna sadrži tisuće sitnih zrnaca izvora arome.
Kraljica je samo na Madagaskaru
Vaniliju još proizvode u Indoneziji, Meksiku, Papui Novoj Gvineji, Kini, Turskoj, Tahitiju te na otocima u Indijskom i Tihom oceanu.