U Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) kažu da u ovoj fazi kupac nije bio dužan o tome službeno obavijestiti HNB te da će na zahtjev, ako bude podnesen, odgovoriti u propisanom roku
Mađarska OTP banka od Sciete Generale kupila Splitsku banku
Kupnjom Splitske banke tržišni udio mađarske OTP grupe na hrvatskom tržištu porast će na oko 10 posto, a iz OTP banke u srijedu poručuju da će znati iskoristiti sve prednosti obje banke i opravdati povjerenje klijenata, dok u Hrvatskoj gospodarskoj komori najavljenu akviziciju tumače kao nastavak okrupnjavanja bankarskog sektora u Hrvatskoj.
Mađarska OTP banka u srijedu je objavila kako je njena hrvatska podružnica, OTP banka Hrvatska potpisala ugovor o kupnji 100 posto udjela u Splitskoj banci, članici grupe Societe Generale. I iz francuske su grupe objavili priopćenje o prodaji Splitske banke mađarskoj grupi, a ni OTP banka niti Societe Generale nisu objavili vrijednost transakcije.
U Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) kažu da u ovoj fazi kupac nije bio dužan o tome službeno obavijestiti HNB te da će na zahtjev, ako bude podnesen, odgovoriti u propisanom roku.
Bekeffy: Znat ćemo iskoristiti sve prednosti obje banke i opravdati povjerenje klijenata
Predsjednik Uprave OTP banke Balazs Bekeffy ističe kako je ta banka od svog ulaska na hrvatsko tržište stalno jačala svoje poslovanje i širila poslovnu mrežu.
"Ovim preuzimanjem nastat će četvrta po veličini banka u Hrvatskoj s tržišnim udjelom od oko 10 posto. Kako i OTP banka i Splitska svojim klijentima nude vrlo široki spektar univerzalnih financijskih usluga uvjeren sam da ćemo znati iskoristiti sve prednosti obje banke te opravdati povjerenje naših klijenata", kazao je Bekeffy odgovarajući na upit Hine o preuzimanju Splitske banke.
Iz OTP banke napominju kako o drugim detaljima preuzimanja za sada ne mogu govoriti, ali za siječanj iduće godine planiraju konferenciju za novinare.
U priopćenju su iz OTP banke naveli da se financijsko zatvaranje transakcije očekuje se u ljeto 2017. godine, a procjenjuju da bi proces integracije mogao biti završen do ljeta 2018. godine.
Mađarska OTP banka na hrvatsko je tržište ušla 2005. godine kada je kupila zadarsku Novu banku (koja je nastala sredinom 2002. spajanjem Dalmatinske, Istarske i Sisačke banke, a 2004. joj je pripojena i Dubrovačka banka). OTP banka Hrvatska je u 2014. stekla i većinski, 98,37 postotni udjel, u Banco Popolare Croatia.
OTP banka je osma banka po veličini na hrvatskom bankarskom tržištu. Po podacima HNB-a, krajem rujna ove godine ukupna imovina te banke iznosila je 15,9 milijardi kuna, čime je na hrvatskom bankarskom tržištu imala udio od 3,98 posto, a prvih devet mjeseci ove godine banka je imala bruto dobit od 147 milijuna kuna.
Societe Generale: U središnjoj i istočnoj Europi prepoznajemo potencijal za daljnji rast
Iz Splitske banke nemaju dodatnih komentara već upućuju na priopćenje grupe Societe Generale o prodaji Splitske banke OTP grupi.
"Veličinom peta banka na hrvatskom tržištu, Splitska banka posluje s cjelovitom ponudom vlastitih proizvoda i usluga. U prosincu prošle godine ukupna aktiva Splitske banke iznosila je 3,6 milijardi eura. Spajanjem poslovanja Splitske banke i OTP banke u Hrvatskoj nastat će banka značajnije veličine i većeg potencijala za razvoj u zemlji", navodi se u priopćenju Societe Generale.
Iz Societe Generale ističu kako je središnja i istočna Europa regija u kojoj ta francuska bankarska grupacija prepoznaje potencijal za daljnji rast. "Strategija banke u regiji je koncentrirati svoju prisutnost na tržištima gdje se može pozicionirati među vodećim bankama s odgovarajućim opsegom poslovanja, kako bi značajno doprinijela regionalnim prihodima. Societe Generale će i dalje tražiti prilike za konsolidaciju u središnjoj i istočnoj Europi", ističu u priopćenju.
Po procjenama Societe Generale, transakcija će imati negativan učinak u iznosu od 240 milijuna eura na prihode Grupe u četvrtom tromjesečju ove godine te će nakon zaključenja generirati pozitivan učinak na financijske pokazatelje Grupe (CET1 + 8.5 bps).
Transakcija podliježe odobrenju svih zakonskih regulatora, napominju iz Societe Generale.
Inače, posljednjih mjeseci mediji špekuliraju kako bi Societe Generale mogao biti kupac Zagrebačke banke u slučaju da se talijanski UniCredit odluči na najveće hrvatske banke. Naime, UniCredit treba ojačati svoju bilancu kako bi zadovoljio stroge propise regulatora za takve velike banke. Prošli je tjedan UniCredit objavio da planira prikupiti 13 milijardi eura svježeg kapitala i očistiti bilancu od rizične imovine, a u sklopu izmjena poslovnog modela istaknuo daljnji razvoj poslovanja u zapadnoj, srednjoj i istočnoj Europi. No, prema spekulacija nekih svjetskih medija, ako se proces prikupljanja kapitala ne bude odvijao kako je planirano, UniCredit, koji je nedavno prodao udjel u poljskoj Peko banci, kao i fond za upravljanje imovinom Pioneer, bi mogao potražiti kupca i za Zagrebačku banku. U tom kontekstu neki hrvatski mediji špekuliraju da bi zainteresiran mogao biti Societe Generale, uz napomenu kako je jedan od uvjeta za preuzimanje Zagrebačke banke upravo prodaja Splitske banke.
Splitska banka - Societe Generale je peta banka na hrvatskom tržištu s udjelom u ukupnoj aktivi od gotovo sedam posto. Ukupna imovina te banke krajem rujna ove godine, po podacima HNB-a, iznosila je 27,8 milijardi kuna, što je udio od 6,98 posto, a banka je prvih devet mjeseci ove godine zaključila s dobiti prije oporezivanja u iznosu od 390,2 milijuna kuna.
Societe Generale je Splitsku banku preuzela 2006. godine, kada je za milijardu eura kupila 99,75 posto HVB Splitske banke od Bank Austria Creditanstalta.
HNB bez komentara; ako zahtjev bude podnesen odgovorit će u roku
U Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) nemaju komentara na najavljenu transakciju te napominju da u ovoj fazi OTP banka nije bila dužna o tome službeno obavijestiti HNB, a na zahtjev će, ako bude podnesen, odgovoriti u propisanom roku.
"HNB kontinuirano provodi supervizorski dijalog i prati moguće promjene na financijskom tržištu. U tom kontekstu, HNB je kontinuirano svjestan mogućih budućih transakcija, pa je tako bio svjestan i transakcije koja je predmet upita. No, u ovoj fazi kupac nije bio dužan o tome službeno obavijestiti HNB", navodi se u odgovoru središnje banke na upit Hine.
Iz HNB-a ističu da će, u suradnji s nadležnim institucijama u Republici Hrvatskoj i drugim regulatorima koji nadziru poslovanje OTP grupe, "razmotriti zahtjev za stjecanja kvalificiranog udjela, ako on bude podnesen, te će na njega odgovoriti unutar propisanog roka".
Javnost će sukladno propisima koji reguliraju ovakve transakcije biti o tome pravovremeno obaviještena, napominju iz HNB-a.
HGK: Nastavlja se trend okrupnjavanja bankarskog sektora u RH
U Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) procjenjuju da se najavljenom akvizicijom nastavlja trend okrupnjavanja bankarskog sektora u Hrvatskoj te vjeruju da će taj proces doprinijeti nastavku pozitivnih trendova, daljnjem rastu efikasnosti poslovanja banaka te ponude i njihove orijentiranosti prema klijentima, prvenstveno malim i srednjim poduzećima.
"Slijedom izlaska iz recentne bankarske krize u EU, dolazi do preslagivanja u bankarskom sektoru unutar EU, što se reflektira i na manja bankarska tržište unutar CEE regije pa tako i na hrvatsko. U okviru toga događa se i akvizicija Societe Generale-Splitske banke od strane OTP banke Hrvatska te se time nastavlja trend okrupnjavanja bankarskog sektora u RH", komentar je direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimira Savića.
U HGK su izračunali da će, ako se uzmu privremeni nerevidirani podacima HNB-a s kraja rujna ove godine, nakon okončanja najavljene kupnje, udio OTP banke u Hrvatskoj u ukupnoj imovini svih banaka biti oko 11 posto te će zauzeti četvrtu poziciju među hrvatskim bankama, a prema ostvarenoj dobiti prije oporezivanja u iznosu od 537,2 milijuna kuna, bit će peta banka u Hrvatskoj.
Najavljeno preuzimanje Splitske banke u HGK vide i kao nastavak akvizicijskih aktivnosti OTP banke iz 2014. godine, kada je ta banka preuzela Banco Popolare Croatia.
"Vjerujemo da će proces okrupnjivanja hrvatskog bankarskog sektora doprinijeti nastavku pozitivnih trendova kao i daljnjem rastu efikasnosti poslovanja banaka te ponude i njihove orijentiranosti prema klijentima, prvenstveno malim i srednjim poduzećima", zaključuje Savić.