Bolesni lisac počeo je primati terapiju, a iz Zoološkog vrta u Zagrebu očekuju da će se uspješno oporaviti i lutati šumama
Lisac je lutao ulicama Zagreba, a sada je stigao na liječenje: 'I prije smo imali slične slučajeve'
Lisac neobičnog izgleda sa Žitnjaka stigao je na liječenje u Oporavilište za divlje životinje Zoološkog vrta u Zagrebu.
- Počeo je primati terapiju čim je došao kod nas. Vidjet ćemo kako će se njegovo zdravstveno stanje razvijati, ali mislim da će sve biti u redu. Dvije lisice koje su nam došle prije njega bile su u sličnom stanju, a sad su stvarno dobro. Mislim da će to biti i njegov slučaj - rekao nam je Jadranko Boras, veterinar ZOO-a.
Lisac je uočen prošli tjedan, a njegov izgled se brzo proširio fotografijama na društvenim mrežama. Njegovo loše zdravstveno stanje zabrinulo je građane. Na mjestu gdje je uočen terenska ekipa Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba - Dumovec prošli je tjedan postavila lovke i svakodnevno ih pregledavala.
- Jako je mršav, ali je pokazao da može jesti. Oporavak bi mu trebao trajati oko sedam tjedana, to sve, naravno, ovisi i o njemu. Nismo mu još vadili krv i provjeravali detaljnije kako je jer ga nismo htjeli mučiti. Neka se još malo oporavi pa ćemo točno znati kako je zapravo - objasnio je Jadranko.
Iz ZOO-a su dodali da je lovka bila jedino sredstvo koje se moglo koristiti kako bi ga se ulovilo i moglo mu se pomoći.
- Lisac je odmah pokazao svoj temperament! Iako se očekivalo da je slab zbog zaraze šugom, našega je kolegu iz Skloništa htio ugristi. Srčanost je pokazao i kad je primljen u veterinarsku ambulantu našeg Oporavilišta. Zube je pokazao veterinarima i veterinarskim tehničarima - rekao je Damir Skok, ravnatelj ZOO-a.
Objasnio je da je krzno lisca u jako lošem stanju jer mu je šuga oštetila veliki dio, ali da je lisac zapravo dobrog općeg stanja.
- Ima devet mjeseci. Mlad je, dakle i snažan. Temperaturu nema. Kad mu je ponuđena hrana, pokazao je i zdrav tek - rekao je ravnatelj Skok.
Lisca će, kao i dvije lisice koje su u Oporavilište primljene prije njega, pustiti u prirodu u proljeće.
- Bilo bi glupo da ih pustimo po hladnoći. Nema hrane i bit će im teže tako živjeti dok su još u oporavku. Pustit ćemo ih na proljeće, kad zatopli - rekao je veterinar Boras.