Krovne liječničke udruge traže Vladu i da postupno odgodi elektivne programe u bolnicama te da organiziraju rad na punktovima za cijepljenje u svim većim gradovima u modelu rada 7 dana/12 sati
Liječničke udruge u pismu traže šest mjera od Vlade: 'Spriječite kolaps bolničkog sustava'
Pet krovnih liječničkih organizacija poslali su Vladi svoje zahtjeve kojima bi se trebalo kako smatraju spriječiti kolaps zdravstvenog sustava.
Priopćenje donosimo u cijelosti:
Zahtjevi pet krovnih liječničkih organizacija prema Vladi RH
HRVATSKA LIJEČNIČKA KOMORA, LIJEČNIČKI ZBOR, LIJEČNIČKI SINDIKAT, HUBOL I KOHOM TRAŽE ŽURNO DONOŠENJE ŠEST KLJUČNIH EPIDEMIOLOŠKIH MJERA
Zbog izrazitog i rapidnog pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj i velikog pritiska na zdravstveni sustav te prijetećeg preopterećenja bolnica i narušavanja njihovih sposobnosti za liječenje COVID, ali i ne-COVID bolesnika, pet liječničkih organizacija, Hrvatska liječnička komora, Hrvatski liječnički zbor, Hrvatski liječnički sindikat, HUBOL i KOHOM od Vlade Republike Hrvatske i Nacionalnog stožera civilne zaštite zatražili su žurno donošenje sljedećih mjera:
1. Uvođenje obveznih COVID potvrda za rad kod svih poslodavaca (javni, državni i privatni)
2. Uvođenje obveznih COVID potvrda za ulazak u zatvorene javne prostore (javna uprava, javna poduzeća, trgovački centri, kina, kazališta, restorani, kafići…)
3. Ograničavanje broja osoba na svim okupljanjima u zatvorenim prostorima na 50, uz obvezne COVID potvrde (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna)
4. Produženje online nastave za učenike predmetne nastave osnovnih škola, učenike srednjih škola i studente na fakultetima (privremeno, tijekom sljedeća 2 tjedna) Nastavak održavanja razredne nastave po modelu A.
5. Postupno odgađanje elektivnih programa u bolnicama.
6. Organiziranje rada na punktovima za cijepljenje u svim većim gradovima u modelu rada 7 dana/12 sati
Ciljevi koje pet liječničkih organizacija smatra da je moguće postići ovim mjerama su zadržavanje funkcionalnog zdravstvenog sustava i sprječavanje njegova kolapsa. Naime, trend rasta hospitalizacija i pacijenata u jedinicama intenzivnog liječenja neminovno vodi do situacije u kojoj oboljeli od COVID-a, kao niti drugi pacijenti, više neće moći dobiti zdravstvenu skrb na razini dosadašnje kvalitete i dostupnosti.
Suočeni smo u Hrvatskoj s iznimno žestokim valom epidemije. U posljednja 24 sata zabilježeno je 6.310 novih slučajeva zaraze novim koronavirusom, najviše od početka epidemije u Hrvatskoj. Stvarni broj zaraženih je značajno veći. U posljednja dva tjedna broj pacijenata u bolnicama i broj pacijenata na respiratorima narastao je za čak 72 %. Ako se odmah ne poduzmu nužne mjere, hrvatsko zdravstvo ide prema situaciji gdje za sve oboljele od COVID-19 neće biti dovoljno specijaliziranih liječnika za liječenje najteže oboljelih.
Stoga pet vodećih liječničkih organizacija zaključuje: uz kontinuirani nastavak cijepljenja, ove mjere su nužne kako bi se usporilo širenje zaraze, spriječio kolaps bolničkog sustava i osigurala dostupnost zdravstvene skrbi svim hrvatskim građanima.