Liječnici zaštitna odijela nose i po devet sati, iako propisi nalažu da se ne bi smjela nositi duže od četiri sata za vrijeme karantene, ali nemaju dovoljno zaštitnih maski ni odijela
Liječnici u Wuhanu rade u pelenama da ne moraju na WC
Liječnici na prvoj liniji borbe protiv epidemije korona virusa suočeni su s velikim problemima - moraju liječiti sve veći broj pacijenata, a pod velikim su rizikom da se i sami zaraze zbog velikog nedostatka zaštitnih maski i ostale zaštitne opreme.
Umorni i brojčano oslabljeni, medicinski djelatnici svakog tjedna dobivaju tisuće novih pacijenata u Wuhanu, epicentru epidemije i mjestu gdje je izbila zaraza.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Mnogi liječnici su zaražene morali pregledavati bez zaštite, a dio iste zaštitne opreme su koristili više puta, iako su je morali redoviti mijenjati.
Neki liječnici čak rade s pelenama, kako bi izbjegli da se moraju presvlačiti i tako bi duže koristili istu zaštitnu opremu i odijela, javlja AFP. Jedan liječnik u bolnici u Wuhanu je izjavio da je najmanje 16 njegovih kolega dobilo simptome korona virusa.
- Kao liječnici ne želimo raditi zaraženi, ali trenutno nas nema tko mijenjati - izjavio je jedan liječnik.
Zamjenik gradonačelnika u Wuhanu je izjavio da u gradu dnevno nedostaje 56.000 maski i 41.000 zaštitnih odijela. I on je potvrdio da liječnici pribjegavaju raznim metodama kako bi izbjegli često mijenjanje zaštitnih odijela - nose pelene, maksimalno su reducirali količinu vode koju piju i što je manje moguće idu na WC.
Liječnici zaštitna odijela nose i po devet sati, iako propisi nalažu da se ne bi smjela nositi duže od četiri sata za vrijeme karantene.
U Kini je stoga opća mobilizacija kako bi se povećala proizvodnja zaštitnih maski i odijela, a od 24. siječnja u Kinu je uvezeno čak 300 milijuna maski i oko četiri milijuna zaštitnih odijela.
- Čak i kad dobijemo nove maske i odijela, malo nam to znači, jer se broj pacijenata stalno povećava - rekao je jedan od doktora u Wuhanu i dodao da svaki liječnik i medicinska sestra svaki dan nose od dvije do četiri maske.
Liječnici su ispričali da su zaštitna odijela znali nositi i po pet dana i svaki dan bi ih, nakon korištenja, dezinficirali i koristili sljedeći dan.
Novi zaraženi na kruzeru s Hrvatima
Za još 39 putnika na kruzeru Diamond Princess je potvrđeno da su zaraženi korona virusom, čime je brojka zaraženih putnika na kruzeru na kojem ima i Hrvata došla do 175.
Kruzer je već dva tjedna u karanteni u Yokohami u Japanu, nakon što je jedan putnik iskrcan u Hong Kongu gdje se ispostavilo da je zaražen korona virusom.
Na kruzeru se nalazi ukupno 3.700 ljudi.