Medicinska sestra iz pakla godinu je dana radila na odjelu za novorođenčad u Velikoj Britaniji. Ubijala je djecu većinom u noćnim smjenama, kad je bilo manje osoblja. Ubila je sedam beba
Lice zla: Bebama je upuhivala zrak u krv i trovala ih. Ubila je sedam, a planirala još deset!
Optužena da je bebe trovala inzulinom, ubrizgavala im zrak u krvotok ili ih pretjerano hranila mlijekom, Lucy Letby (32) ubila je sedam prijevremeno rođenih beba, a planirala je još deset novih žrtava.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Medicinska sestra iz pakla, kako je jučer navelo tužiteljstvo, godinu je dana radila na odjelu za novorođenčad. Ubijala je djecu većinom u svojim noćnim smjenama, kada je bilo manje osoblja u bolnici, a roditelji nisu bili uz bebe, prenosi DailyMail.
Kada je radila noćne smjene, došlo je do porasta beba koje su umirale ili se ozbiljno razbolijevale. Slični su se slučajevi događali i kada je radila dnevnu smjenu, kada je bilo sve više neobjašnjivih kolapsa i smrti beba, rečeno je na sudu u Manchesteru.
Optužena je za ubojstvo jednog od blizanaca, koji su bili stari manje od jednog sata, kada ih je Letby preuzela u smjeni u bolnici u Chesteru. Dječaka je ubila, a njegova sestra blizanka izbjegla je smrt.
Na sudu je rečeno da se medicinska sestra iz pakla neobično zanimala za obitelji djece. Dodavala ih je na društvenim mrežama, a policija je navodno pronašla i medicinsku dokumentaciju ubijenih beba kada je pretresla njen dom.
Na teret joj se stavlja da je u samo dva tjedna ubila tri bebe, a ukupno sedam, kao i da je planirala ubojstvo još desetero djece.
Ubojstva su se događala u periodu između lipnja 2015. i lipnja 2016. godine. Sve optužbe, Letby je odbacila. Tužitelj Nick Johnson rekao je da je Letby jedini zajednički nazivnik svih ubojstava nesretne dječice. Istaknuo je da je specifičan slučaj bolnica Chester i da je ondje bilo evidentno da se radi o „trovaču“.
Potkrijepio je tvrdnje podatcima da je stopa mortaliteta nakon siječnja 2015. godine naglo porasla u broju umrlih beba i dojenčadi. Liječnici u bolnici bili su zbunjeni povećanom stopom mortaliteta, ali nisu uspijevali pronaći medicinski uzrok.
- Stanje beba koja su bila stabilno, odjednom se ozbiljno pogoršalo. Djeci koja su bila bolesna i koja su se počela oporavljati, stanje se iznenada pogoršalo bez vidljivih razloga – rekao je tužitelj.
Dugo su tražili uzrok smrti, dok istražitelji nisu primijetili da neočekivani kolapsi i smrti imaju jedan zajednički nazivnik – prisutnost jedne od neonatalnih sestara, a ta je sestra bila Lucy Letby. Utvrđeno je da su najmanje dva dječaka, iz različitih parova blizanaca, namjerno otrovana inzulinom u razmaku od osam mjeseci.
Dječaci, poznati kao Beba F. i Beba L., imali su samo dva dana kada ih je Letby napala. Njima je također bio ubrizgan inzulin. Poroti je rečeno da je Beba F. otrovana u kolovozu 2015., dok je Beba L. otrovana osam mjeseci kasnije, u travnju 2016. godine.
- Lucy Letby je bila na dužnosti kada su oboje otrovani. Ubrizgavala im je zrak, što je izazivalo zračnu emboliju, što dovodi do moždanog ili srčanog udara.– rekao je tužitelj.
Letby je optužena i da je bebama pumpala opasnu veliku količinu mlijeka putem cjevčica. Tužitelj je dodao da medicinskom osoblju jednostavno nije palo na pamet da bi netko djeci u neonatalnoj jedinici ubrizgao inzulin, nitko nije ni pomislio da netko pokušava ubiti bebe.
Poroti je na sudu pokazan grafikon koji je prikazivao 30 članova osoblja koji su radili u jedinici gdje su se događale smrti. Sa znakom 'X' označili su osoblje koje je bilo prisutno kada se dogodila smrt djece.
Dugačak je stupac bio ispod imena Lucy Letby, što znači da je bila prisutna kada su bebe kolabirale ili umrle. Nijedan drugi član osoblja nije bio prisutan više od sedam puta.
- Ako pogledate tablicu u cjelini, slika je sama po sebi očigledna. To je proces eliminacije – rekao je tužitelj. Dodao je da je Letby istu bebu pokušala ubiti nekoliko puta. Ako nije uspjela iz prvog pokušaja, vraćala se da dovrši posao.
Liječnici su na bebama počeli primjećivati neobičan ružičasti osip na koži, koji nikada ranije nisu vidjeli. To je, ispostavilo se kasnije, bio zaštitni znak slučajeva i bio je uobičajen kod nekoliko žrtava. Obdukcijom nisu uspjeli pronaći uzrok smrti, ali je stručnjak dr. Dewi Evans kasnije zaključio da je jedna od žrtava umrla jer joj je u krvotok ubrizgan zrak.
Letby je ranije policiji priznala da je njezin potpis bio jedini na bilješkama o lijekovima danoj bebi koja je umrla.
No, pravila nalažu da dvije medicinske sestre moraju potpisani vrijeme i vrstu lijekova koje su dane bebi.
- Ponekad je bebama ubrizgavan zrak, intravenozno u krv ili putem sonde u želudac. Ponekad im je bilo ubrizgavano mlijeko ili neka druga tekućina, ponekad inzulin, ali svim slučajevima zajedničko je jedno – smjena Lucy Letby u neonatalnoj jedinici.