Bruna Esih je 8. svibnja nazvala ‘padom Zagreba’. Vjerno slijedi misli Zlatka Hasanbegovića. Povjesničari joj s raznih strana zbog toga drže lekcije...
Lekcija iz povijesti: Da je po njenom, vikala bi 'Živeo kralj!'
Bruna Esih je 8. svibnja, dan kada je Zagreb oslobođen od nacističke okupacije, nazvala “danom pada Zagreba”, “događajem koji simbolizira pokolje i pljačku” te “jugoslavensku okupaciju Hrvatske”.
Saborska zastupnica je ovim stavom izazvala žestoke reakcije, a opći je zaključak da ona negira i ustavnu vrijednost na kojoj se temelji Republika Hrvatska, a to je antifašizam. Bruna Esih se voli predstavljati kao rigidna desničarka, no njezine izjave teško se mogu uklopiti u bilo kakvo suvislo povjesničarsko tumačenje događaja s kraja Drugog svjetskog rata.
Tako je povjesničar kojem je ime Slavko Eugenio Kvaternik u intervjuu za Express izjavio da bi u Hrvatskoj bez partizana pobijedili - četnici. “Da su u Jugoslaviji pobijedili četnici, imali bismo deset Bleiburga, a ne jedan”, dodao je još argentinski povjesničar, čiji je djed proglasio Nezavisnu Državu Hrvatsku, a otac mu je bio šef redarstva u NDH, kad se Židove uhićivalo, progonilo i slalo na stratište u Jasenovac.
Što bi se, dakle, dogodilo da u Zagreb nisu ušli partizani već savezničke snage? Velika je vjerojatnost, kažu povjesničari, da bi se na Jugoslaviju tada puno lakše mogao primijeniti zaključak iz Jalte po kojem se u zemljama oslobođenima od njemačke okupacije moraju vratiti predratne vlade. Mala Bruna bi tako, umjesto primanja u Titove pionire, slavila rođendan jednoga Karađorđevića i klicala: Živeo kralj. A i njezin otac, koji je u mračno doba komunizma bio moćni republički veterinarski inspektor, vjerojatno bi imao titulu kraljevskog nadzornika za bilje i životinje...
Tako mogu razmišljati samo ustaše, komentirao je, pak, njenu izjavu povjesničar Tvrtko Jakovina, a Dalija Orešković, predsjednica stranke Start i nekadašnja šefica Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, bila je još žešća: “Ona ponosno nosi svoje ustaštvo. Sramota”.