Manipulacije i dezinformacije dio su koji ratovi uvijek uz sebe nose. Tako zbunjuju protivnike, upozoravaju stručnjaci
Lažne vijesti su sredstvo rata
Širenje dezinformacija dio su hibridnog, ali i klasičnog ratnog djelovanja kojem svjedočimo tijekom ruske invazije na Ukrajinu, upozorio je stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila..
- Informacije da je Zelenski pobjegao iz Kijeva, ruski poziv ukrajinskoj vojsci da preuzme vlast i pregovara s Moskvom samo su dio toga. Osim klasičnog rata, ratuje se informacijama odnosno dezinformacijama. Puštaju se dezinformacije s jedne i druge strane. Sad se više ne zna je li tenk koji je zgazio civilni automobil u Kijevu bio ruski ili ukrajinski - navodi Cvrtila koji upozorava kao je u ratnim situacijama jako teško filtrirati istinite od lažnih informacija.
VIDEO: 24sata na granici
Pokretanje videa...
Lažne vijest velika su opasnost i negativno utječu na demokratske procese i izvan ratnih zbivanja, što smo vidjeli u izbornim procesima posljednjih godina i u visoko razvijenim demokracijama kao što su Amerika i Engleska, a onda samo možemo zamisliti koliko je negativan utjecaj lažnih vijesti u zemljama gdje je internet manje dostupan ili je razina demokracije i slobode medija niža kao što su Ukrajina, Rusija i zemlje Istoka, upozorio je Jerko Trogrlić, stručnjak za komunikaciju.
- U manipulacijama koje rat uz sebe uvijek nosi, lažne vijesti ekstremno negativno djeluju prvenstveno na zemlje koje se nalaze u ratu, odnosno u ovom slučaju na Ukrajinu, a posebno negativno na Rusiju odnosno tamošnje stanovništvo. Pitanje je kakvu oni sliku imaju o ratnim zbivanjima. Možda zvuči nevjerojatno za 2022. godine da možeš raditi takvu vrstu manipulacije, ali s obzirom na kontrolu medija koja postoji u Rusiji to ne treba čuditi - navodi Trogrlić.
Lažne vijesti, nastavlja, nažalost nisu ništa neobično odnosno one su realnost u ovakvim sukobu, koji je, ističe, spreman očito godinama, ako ne i desetljećima.
- Rusi sigurno nisu propustili biti spremni i za takvu vrstu borbe. Ako su utjecali na istinitost informacija u Americi onda možemo samo zamisliti koliko su moćni i spremni za tu vrstu rata dezinformacijama koje provode prema svom stanovništvu - napominje Trogrlić.
Stručnjak za komunikaciju napominje kako u ovom trenutku izuzetnu važnost imaju tradicionalni mediji s reputacijom, koji na ratom zahvaćenom području imaju svoje ekipe.
- Novinarske ekipe na terenu jedini su filter i jedina šansa za pravu informaciju. Oni su brana i to je jedini izvor koji u ovom trenutku možemo vjerovati. Naravno nije ni njima lako, ali od njih dobivamo informaciju o onome što su vidjeli svojim očima i što su provjerili. Iako su društvene mreže mnogima postale izvor informacijama, ne možemo im vjerovati - kazao je Trogrlić.