Goran je nedavno, treći put, pronašao zube vunastog mamuta. Radi kao kuhar u domu za starije i nemoćne osobe. Prvi zub je našao 2012., kad kopao jamu u voćnjaku...
Kuhar našao tri zuba mamuta: 'Mislio sam da su kosti iz rata'
Goran Popović (26) ima neobičnu sreću. Naime, ovaj mladi Mohovčanin svake četiri godine nabasa na zub prapovijesnog vunastog mamuta.
POGLEDAJTE VIDEO: Svake četiri godine Goran pronađe zub mamuta
Pokretanje videa...
Zbog tih fascinantnih otkrića na tom području, od svojeg malenog sela u Slavoniji kraj Iloka stvorio je “Dolinu mamuta”. Mohovo je jedno od rijetkih mjesta u Hrvatskoj od iznimne arheološke i paleontološke vrijednosti upravo zbog niza otkrića ostataka mamuta i drugih prapovijesnih bića. Za razliku od njemu sličnih mjesta, Mohovo je tek površno istraženo, a u zemlji može sadržavati još mnoga skrivena blaga.
Goran je nedavno, treći put, pronašao zube vunastog mamuta. Radi kao kuhar u domu za starije i nemoćne osobe. Prvi zub je našao 2012., kad kopao jamu u voćnjaku.
Rupa od dva metra
- Bio sam na oko dva metra dubine. Lopata mi je udarila u nešto tvrdo. Malo sam raskopao rukama i vidio kost. Prvo sam pomislio da su to ljudske kosti iz rata - ispričao nam je Goran. Stručnjaci iz Zagreba došli su u Mohovo i potvrdili Goranove sumnje. Radilo se o velikoj kosti, zubu, kralješku i dijelu čeljusti vunastog mamuta te kosti prsta stražnje noge vunastog nosoroga. Daljnjom analizom utvrđeno je kako je Goran pronašao najveći zub u čeljusti mamuta, a to je bio donji desni zub. Stručnjaci iz Zagreba utvrdili su da je zub pripadao bebi mamuta starosti oko sedam godina, ispričao nam je Goran. Četiri godine kasnije Goran je našao je još jedan zub mamuta. U vrijeme pandemije korona virusa, na zadnji dan njegova godišnjeg odmora, Goran se šetao blizu ribnjaka.
- Kad sam pogledao bliže, ugledao sam još jedan zub. Kako sam prije toga već pronašao dva mamutova zuba, odmah sam znao da i treći pripada vunastome mamutu - rekao je Goran, koji je odmah, sukladno zakonu, obavijestio Muzej grada Iloka kao i prethodna dva puta. Oni su zub poslali u Hrvatski prirodoslovni muzej u Zagrebu kako ne bi propao jer se mora čuvati u kontroliranim uvjetima.
Žele šire istraživanje
- Uz dosad prikupljenu fosilnu građu, paleontološki podaci dobiveni na lokalitetu Ribnjak-Mohovo su dragocjeni jer upućuju na bogatstvo nalaza pleistocenske megafaune na području Mohova – ističe Dražen Japundžić, kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, u nalazu kostiju pronađenih u Mohovu. Muzej grada Iloka i Udruga “Dolina mamuta” trude se pokrenuti šire istraživanje Mohova upravo zbog ovih, za Hrvatsku vrlo važnih, pronalazaka.