Bivšeg ministra obrane tereta da je iz nehaja skrivio prometnu nesreću u kojoj je poginuo Goran Šarić. Prijeti mu do osam godina zatvora. Banožić nije bio u pritvoru, nisu mu oduzeli mobitel te su ga krišom doveli u policiju na ispitivanje
Kronologija slučaja Banožić: Vinkovačko tužiteljstvo radilo je na optužnici više od pet mjeseci
Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima je 25. travnja podiglo optužnicu protiv Marija Banožića zbog toga što je 11. studenoga 2023. u prometu usmrtio oca dvoje djece Gorana Šarića. Vijest o podizanju optužnice objavljena je tek pet dana nakon što je podignuta iako se radi o slučaju koji je od iznimnog javnog interesa.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI:
Pokretanje videa...
Podsjetimo, Banožić je prometnu nesreću izazvao kada je po gustoj magli u 6.15 sati ujutro, dok je išao u lov, svojim terencem pretjecao kamion. Potom se na izlazu iz Vinkovaca u smjeru Županje izravno sudario s kombijem koji je dolazio iz drugog smjera. Noć prije kobnog jutra bivši ministar navodno je bio na druženju koje je potrajalo do kasno u noć.
Odmah nakon nesreće na teren su izašli vatrogasci, policija ali i vojna policija. Banožić se hitno prevozi u vinkovačku bolnicu, a promet se zaustavlja tek dva sata nakon nesreće. U bolnici Banožiću za potrebe liječenja uzimaju uzorak krvi oko 6.45 sati, gdje je utvrđeno da je imao 0,21 promil alkohola u krvi. Banožić je u teškom stanju i prebacuju ga u KBC Osijek.
Tek tamo, za potrebe istrage, između 13 i 14 sati, uzimaju mu službene uzorke krvi i urina, koji se šalju na vještačenje u Centar "Ivan Vučetić". Ova analiza se objavljuje nakon tri dana i pokazuje da nije imao nedopuštenu razinu alkohola u krvi. Banožić je dva tjedna bio u KBC-u Osijek, a iz bolnice je otpušten 24. studenog, na kućno liječenje.
Zadobio je višestruke ozljede tijela, mozga, prsnog koša, ekstremiteta. Prvo su ga hospitalizirali u vinkovačkoj bolnici, a zbog težine ozljeda su ga prebacili na intenzivno liječenje u osječki KBC, nakon čega su ga prebacili na Kliniku za neurologiju.
Iako je praksa da policija izuzme mobitel i utvrdi se je li on korišten tijekom vožnje, ipak je vraćen njegovoj obitelji. Vještačenjem se otkriva kako mu je terenac koji je vozio tog jutra imao specijalizirane dijelove koji mu izvorno ne pripadaju i za koje nema atest.
Banožića su zatim u tajnosti otpustili iz bolnice na kućno liječenje. Nije išao u istražni zatvor, već je izašao kao slobodan čovjek. DORH je priznao kako nije imao pojma ni da je bivši ministar tada otišao kući. Banožić se potom na Facebooku oglasio gdje je izrazio žaljenje zbog nesreće i sućut obitelji preminulog Šarića. Pet dana nakon izlaska iz bolnice Banožić je dao iskaz policiji, u strogo kontroliranim uvjetima. Lift navodno nije radio baš u trenutku kad ga se ispitivalo, a službenici su dobili uputu da za to vrijeme ne izlaze iz ureda. Nisu mu odredili istražni zatvor, nisu ga priveli u lisicama.
Kada je predsjednik Republike Zoran Milanović na Facebooku upitao zašto Banožić do danas nije optužen tužiteljstvo je pojasnilo:
- Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima donijelo je rješenje o provođenju istrage protiv hrvatskog državljanina (1979.) zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenog djela izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu iz čl. 227. st. 1., 2., i 6. Kaznenog zakona (priopćenje objavljeno 5. siječnja 2024.) i provodi daljnje dokazne radnje tijekom istrage u kojoj su ispitani okrivljenik i svjedoci, a u tijeku je provođenje dokazne radnje prometno–tehničkog vještačenja sukladno nalogu od 9. veljače 2023., kao i dopune tog vještačenja od 2. travnja 2024. - poručili su iz DORH-a.
Rok za podizanje optužnice bio im je 11. svibnja i tužiteljstvo je optužnicu podiglo unutar tog roka.