Obavijesti

News

Komentari 7

Kronike povjesničara: U BiH treba inzistirati i na raspravama o onome što ljude razdvaja

Kronike povjesničara: U BiH treba inzistirati i na raspravama o onome što ljude razdvaja

Previše je vremena prošlo i previše se toga dogodilo da bismo Bosnu i dalje gledali kao 'Jugoslaviju u malom', kao primjer društva u kojemu pripadnici različitih naroda i vjera žive u bratskoj slozi

Postoje teme na koje čovjek vremenom ogugla jer se predugo ponavljaju na isti način i s istim rezultatom ili bez rezultata. Jedna od takvih tema je i Milorad Dodik. Godinama u medijima čitamo o Dodikovoj bahatosti i prostakluku, o njegovu nacionalizmu i tome kako će entitet kojim on vlada učiniti nezavisnim od države koja mu je matična te ujediniti s državom koju on smatra matičnom, o načinu na koji se njegova obitelj obogatila, o vezama s Rusijom itd. S druge strane, već godinama čitamo o sankcijama koje su Velika Britanija i SAD uveli njemu i njegovoj djeci, o tome kako su protiv njega pokrenute brojne kaznene prijave i kako je samo pitanje dana kad će završiti u zatvoru. I tako uđosmo i u 2024. godinu.

Zašto sam apostrofirao Milorada Dodika?

Dodik i dalje šokira svojim izjavama, zvuči još radikalnije, ali je i dalje (više od 20 godina) na vlasti, a ne u zatvoru. Zašto sam apostrofirao Milorada Dodika? Prvenstveno zato što mnogi danas upravo njega smatraju glavnim faktorom nestabilnosti Bosne i Hercegovine. I to je sigurno djelimice točno, ali svesti priču o kompleksnosti situacije u Bosni i Hercegovini na jednog, ma koliko moćnog i kontroverznog, čovjeka, samo je dokaz nepoznavanja i pojednostavljivanja cijele priče. Ovih je dana, točnije 9. siječnja/januara obilježen Dan Republike Srpske, jednog od dva entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu.

Dok je za službenu Banju Luku taj dan državni praznik, za službeno Sarajevo to obilježavanje predstavlja kršenje državnog ustava. Kao i svake, i ove su se godine tim povodom mogle čuti izjave o jedinstvu svih ("ovodrinskih i onodrinskih") Srba, o ujedinjenju svih srpskih zemalja, o nezavisnosti RS-a itd. Sa svim rečenim slaže se Milorad Dodik. Ali u tome nije usamljen. Stavovi su to koje podržava mnogo Srba u Bosni i Hercegovini. Kad bismo njima pribrojili i one Srbe koji možda nisu za separatizam, ali se već odavno ne ponose Bosnom i Hercegovinom kao svojom domovinom i Sarajevom kao glavnim gradom, koji se više vesele uspjesima sportaša iz Srbije nego iz BiH, postaje jasnije da se priča o budućnosti BiH ne može svesti samo na stavove jednog čovjeka. Previše je vremena prošlo i previše se toga dogodilo da bismo Bosnu i dalje gledali kao "Jugoslaviju u malom", kao primjer društva u kojemu pripadnici različitih naroda i vjera žive u bratskoj slozi.

Hrvoje Klasić: Najdemokratskija godina u povijesti čovječanstva
Hrvoje Klasić: Najdemokratskija godina u povijesti čovječanstva

Takva Bosna je nestala 1990-ih u ratu, u masovnim zločinima, koncentracijskim logorima i etničkim čišćenjima. Ovaj tekst bi dalje mogao ići u smjeru "istraživanja" tko je prvi počeo s prethodno navedenim i čija je odgovornost za navedeno veća. I naravno, suočavanje s prošlošću je važan aspekt suočavanja s budućnošću. Posebno za one koji se spomenutog rata sjećaju, koji su u ratu sudjelovali i u njemu izgubili najmilije. Ali budućnost BiH ovisi prvenstveno o onima koji u ratu ni na koji način nisu sudjelovali, ne sjećaju ga se ili su se rodili tek nakon njegova završetka. A najstariji među njima su već četrdesetogodišnjaci. Budućnost BiH je otkriti što te ljude, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, povezuje, ali i razdvaja. Niti treba inzistirati na slozi niti treba bježati od činjenice da građani BiH u ovom trenutku jedni drugima (i trećima) ne vjeruju.

Da vjeruju, Srbima u RS-u bi bilo nevažno je li imovina tog entiteta ujedno i državna imovina, jer bi se njome svakako upravljalo (i) u interesu građana RS-a. Da vjeruju, Bošnjacima i Hrvatima u Federaciji bilo bi važnije da u predstavničkim tijelima, u državnim institucijama i državnim poduzećima sjede kvalitetni, a ne nacionalno podobni pojedinci. Da stvar bude tragičnija, nepovjerenje se u BiH najčešće opravdava obranom nacionalnih, a na kraju uglavnom završi obranom privatnih i stranačkih interesa.

Ne postoji država u kojoj svi misle isto

Povjerenje se ne gradi etnocentričnim monolozima i dokazivanjem tuđe krivice, nego dijalogom i spremnošću na kompromis. Građani BiH, narodi BiH, nikad neće imati isto mišljenje o svemu. Ali ne postoji država na svijetu, niti ona etnički najhomogenija, u kojoj svi misle isto. Posebno ne o prošlosti. U tom smislu, sve više mi se čini da uz inzistiranje na mirenju i pronalaženju onoga što ljude spaja, u Bosni i Hercegovini treba početi inzistirati i na kvalitetnim "svađama", tj. na raspravama o onome što ljude razdvaja. Posjesti za stol one koji misle isto i nije neki uspjeh. Niti je uspjeh moći drugima nametnuti svoja rješenja i svoju volju. Uspjeh će doći onda kad na trenutak poželimo postati taj drugi i kad očima drugih počnemo promatrati svoj svijet.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7
Razorni potres od 9,1 i tsunami odnijeli preko 200.000 života: Među njima je i jedna Hrvatica
20 GODINA OD TRAGEDIJE

Razorni potres od 9,1 i tsunami odnijeli preko 200.000 života: Među njima je i jedna Hrvatica

Dno oceana otvorilo se u duljini od najmanje 1.200 kilometara, čime je zabilježeno pucanje najduže rasjedne linije ikada zabilježene tijekom potresa. Katastrofa je iza sebe ostavila razorene gradove, milijune raseljenih, stotine tisuća mrtvih...
ŠOKANTNA SNIMKA! Rampa u Dugom Selu je spuštena. Svijetli crveno. Pogledajte što ovaj radi
NEVJEROJATNO

ŠOKANTNA SNIMKA! Rampa u Dugom Selu je spuštena. Svijetli crveno. Pogledajte što ovaj radi

DUGO SELO Širi se snimka s pružnog prijelaza u Dugom Selu koju smo dobili na adresu 24sata. I teško ju je razumjeti. Dok su svi čekali da vlak prođe, ovaj vozač poslao je izvidnicu na prugu pa zaobišao rampu i otišao dalje. Žurilo mu se...
Jelavić opet sazvao presicu i tvrdi: 'Kekin je lažna žrtva'
TRAKAVICA IDE DALJE

Jelavić opet sazvao presicu i tvrdi: 'Kekin je lažna žrtva'

U pozivu koje je poslao odvjetnik Anto Nobilo, Jelavić najavljuje se da će na konferenciji za medije dati i nove materijalne dokaze i objaviti dvije tužbe protiv Kekin, njenog supruga i čelnice Možemo! Sandre Benčić.