Dan u toj klinici Relife koštao ga je 10.000 kn, a o njemu se nije brinula medicinska sestra nego prijatelj i kći. Nisu mu htjeli reći gdje nabavljaju matične stanice
Krolo: Bili su ljubazni, ali ne vjerujem da u Kini liječe ALS
Nema tamo lijeka, kaže Ivo Krolo (47) nakon povratka s liječenja ALS-a u pekinškoj Međunarodnoj klinici Relife.
Primio je šest injekcija matičnih stanica i akupunkturu. Nakon tri tjedna osjećao se malo bolje, ali mu je fizioterapeut rekao da su mu noge i govor lošiji. Uoči odlaska u Kinu prijatelji su u kliniku poslali svu dokumentaciju.
- Čudili su se što ne mogu hodati. A ubrzo su mi rekli da imam ALS. Pa sve to sam im ja već slao u povijesti bolesti - kaže Krolo. Dan u toj klinici koštao ga je 10.000 kuna, a o njemu se nije brinula medicinska sestra nego prijatelj i kći.
- Rekli su da se to dodatno plaća. A za taj novac u Zagrebu mogu dobiti apsolutno sve - dodaje. Bolnicu je opisao kao hotel s pet zvjezdica.
- Bili jesu ljubazni, ali to je sve što imaju. Dvaput su mi vadili krv zbog šećera. Rekao sam da s tim nemam problema, pa su odgovorili da onda to više neće raditi – rekao je Krolo.
Pitao ih je odakle nabavljaju matične stanice, gdje ih drže i na kojoj temperaturi:
- Rekli bi samo da im moram vjerovati.
Svjestan da je na terapiju išao na vlastitu odgovornost, ipak nije siguran da su to prave matične stanice koje djeluju nakon 3-6 mjeseci.
- Kinezi su mi rekli da sam od svih koje su liječili ja u najlošijem stanju. U bolnici sad nema pacijenata - dodaje.
Kanadski biolog Jack W. Szostak, dobitnik Nobelove nagrade za biologiju, kazao je za 24sata da je bio na summitu nobelovaca u Pekingu.
- Relife je bio jedan od sponzora, pa sam posjetio njihovu zgradu. Neobično, nije bilo nijednog pacijenta. Spominjali su priče o izlječenjima raka matičnim stanicama, ali bez ikakvih podataka o kliničkim istraživanjima. Iako se činilo da liječnici doista vjeruju u svoj rad, nisam uvjeren da su ikoga izliječili - zaključio je nobelovac.