Svih četvero osumnjičenika za gospodarske zlouporabe - Ivo Šinko, bivši predsjednik Uprave, njegova zamjenica Marija Trlaja i član Uprave Mirko Goreta branit će se sa slobode
Jadranska banka: Osumnjičena četvorka puštena je na slobodu
Bivši predsjednik Uprave Jadranske banke Ivo Šinko, jedan od četvero uhićenih zbog sumnje za gospodarske zlouporabe, ne smatra se krivim da je tu banku oštetio za 42,5 milijuna kuna, kažu u odvjetničkom uredu Baica, dok se iz Županijskog državnog odvjetništva može očekivati žalba na odluku istražnog suca da uhićene pusti da se brane sa slobode.
Bivši predsjednik Uprave banke Šinko, aktualna zamjenica predsjednika Uprave Marija Trlaja, član uprave Mirko Goreta i čakovečki poduzetnik Nikola Žnidarić pušteni su u srijedu oko 22 sata, nakon što su zbog sumnje u malverzacije s kreditima uhićeni u utorak rano ujutro i noć proveli u pritvorskoj jedinici šibenske policije.
Osumnjičenici za kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom kriminalu, kojim je Jadranska banka oštećena za 42,5 milijuna kuna, pušteni su da se brane sa slobode nakon što sudac istrage Županijskog suda u Šibeniku nije prihvatio prijedlog tužiteljstva da im se zbog straha da će utjecati na svjedoke odredi istražni zatvor.
"Na ročištu je sudac istrage odbio prijedlog Županijskog državnog odvjetništva da se protiv okrivljenika odredi istražni zatvor zbog mogućnosti da bi na slobodi mogli utjecati na svjedoke, a istodobno im je odredio mjeru zabrane približavanja svjedocima, koji će u daljnjem tijeku postupka davati iskaz u ovom predmetu", rekli su u četvrtak na šibenskom Županijskom sudu. Potvrdili su kako nisu tražili od osumnjičenika da izlazak na slobodu osiguraju plaćanjem jamčevine.
Iz županijskog tužiteljstva doznaje se kako će se žaliti na tu odluku Izvanraspravnom vijeću Županijskog suda, jer smatraju da postoje osobite okolnosti koje upućuju da će oni na slobodi ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke.
Šinko je izjavio da se ne smatra krivim za zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju, kažu u šibenskom odvjetničkom uredu Baica, koji je preuzeo njegovu obranu, Šinko osporava da je počinio bilo kakvo kazneno djelo, te tvrdi da Jadranska banka tako nije mogla biti ni oštećena za milijunsku štetu.
"Čim proučimo slučaj, odlučit ćemo hoćemo li se žaliti na rješenje tužiteljstva o provođenju istrage, a vjerojatno hoćemo. Naš branjenik je 70-godišnjak, koji je već tri godine u mirovini, pa nema opasnosti od utjecaja na svjedoke, niti postoji mogućnost od ponavljanja djela koje mu se stavlja na teret. Stoga, pozdravljamo odluku suda da mu se omogući obrana sa slobode", navode u tom odvjetničkom uredu.
Odvjetnik Branimir Zmijanović, koji po službenoj dužnosti brani poduzetnika Nikolu Žnidarića, najavio je da će se žaliti na rješenje tužiteljstva o provođenju istrage. "Mišljenje je obrane u ovom trenutku da nema osnova za pokretanje postupka protiv mog branjenika i zbog toga ćemo se žaliti iz svih zakonskih razloga", kazao je.
Odvjetnica Ankica Giljanović branit će u slučaju Jadranska banka Mariju Trlaju. "Podsjećam da je istraga tajna i da su odvjetnici dužni čuvati tajnost postupka, pa u ovom trenutku mogu samo reći da moja branjenica smatra da nije počinila kazneno djelo koje joj se stavlja na teret. Sada valja bolje proučiti rješenje o provođenju istrage, nakon čega ćemo moći postaviti obranu", rekla je.
Mirka Goretu će, kako se doznaje, braniti splitski odvjetnik Hrvoje Krišto.
Troje članova uprave Jadranske banke tužiteljstvo istražuje zbog sumnje da su od kolovoza 2009. do ljeta 2013. godine u više navrata, protivno bankarskim pravilima i na poticaj poduzetnika Žnidarića, izdavali kredite znajući da njegove založene nekretnine vrijede znatno manje nego je procijenjeno, te da njegova tvrtka ima manju kreditnu sposobnost od propisane. Svejedno su mu odobrili dva kredita i tako s kamatama navodno oštetili banku za 42,5 milijuna kuna.
Osumnjičena četvorka puštena je na slobodu
Svih četvero osumnjičenika za gospodarske zlouporabe u šibenskoj Jadranskoj banci - Ivo Šinko, bivši predsjednik Uprave, njegova zamjenica Marija Trlaja i član Uprave Mirko Goreta branit će se sa slobode, kao i Nikola Žnidarić kojeg se tereti za poticanje na to kazneno djelo - potvrdila je u četvrtak Ankica Giljanović, odvjetnica koja brani Mariju Trlaju.
"Svi su odlukom istražnog suca pušteni iz pritvora, a jamčevina nije određena", izjavila je Giljanović za Hinu.
Predsjednik šibenskog Županijskog suda potvrdio je da sudac istrage nije donio rješenje o zadržavanju u pritvoru, ali je izrekao mjere opreza, prema kojima se osumnjičenici ne smiju približavati točno određenim svjedocima u slučaju gospodarskog kriminala u Jadranskoj banci.
Osumnjičena četvorka, koja je prema kaznenoj prijavi šibenske policije Jadransku banku oštetila za 42,5 milijuna kuna, uhićena je u utorak rano ujutro, a sinoć su privedeni u Županijsko državno odvjetništvo, nakon čega i istražnom sucu koji ih je nakon saslušanja pustio na slobodu.
Osumnjičeni su da su - znajući da su založene nekretnine znatno manje vrijednosti od one navedene u zaprimljenim elaboratima o procjeni te ne sadrže njihovu stvarnu vrijednost, a protivno metodologiji za odobravanje otkupa nedospjelih potraživanja (faktoringa), i iako su znali da trgovačko društvo ima kreditnu sposobnost manju od propisane te manji koeficijent likvidnosti - s tom tvrtkom iz Čakovca sklopili dva ugovora o okvirnom kratkoročnom revolving kreditu, kao i veći broj dodataka tim ugovorima te ugovor o faktoringu.
Županijsko tužiteljstvo osnovano sumnja da su odmah nakon toga odobravali isplate, a po dospijeću kredita, premda nisu vraćane mjesečne rate, svojim odlukama neosnovano odobravali odgodu vraćanja kredita. Za dane kredite i faktoring sklapali su dugoročne ugovore o kreditu, iako su znali da je zabranjeno odobravanje, prolongiranje i reprogram kredita s jednokratnim dospijećem svih klijenata banke.
Ujedno, znali su da banka ima pravo otkazati plasman te ga proglasiti u cijelosti dospjelim ukoliko klijent ne podmiruje svoje obveze prema banci u roku dužem od tri mjeseca. Temeljem sklopljenih ugovora, dodataka ugovorima i faktoringa, na opisani su način spomenutoj tvrtki pribavili protupravnu imovinska korist za isplaćeni iznos od 35,3 milijuna kuna, a banci prouzročili štetu za iznos isplaćenih kredita i kamata u ukupnom iznosu od 42,5 milijuna kuna.
Očekuje se da će se šibensko tužiteljstvo žaliti na odluku suca istrage, s obzirom da su pritvor predložili "zbog postojanja osobitih okolnosti koje upućuju na opasnost da će ometati kazneni postupak utjecajem na svjedoke".