Obavijesti

News

Komentari 143

UŽIVO Veliki štrajk zdravstva: 'Prijeti se otkazima, krivotvore zdravstvene statuse pacijenata'

UŽIVO Veliki štrajk zdravstva: 'Prijeti se otkazima, krivotvore zdravstvene statuse pacijenata'
8

Nezadovoljni su uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari

Zdravstvo je na nogama. Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4000 djelatnika u zdravstvu od ukupno 74.000 najavio je veliki štrajk u ponedjeljak. Nezadovoljni su uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde u sindikatu, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, djelatnici u sanitetskom prijevozu i farmaceutski tehničari. Osim izmjene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Sindikat "Zajedno”: Štrajka 4000 djelatnika u 58 zdravstvenih ustanova 01:00
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
OGLASILO SE MINISTARSTVO

Jutros je u Ministarstvu zdravstva održan virtualan sastanak sa svim ravnateljima bolnica, u cilju kontinuiranog praćenja stanja po ustanovama diljem Hrvatske kako bismo zaštitili prava pacijenata, što je u ovome trenutku prioritet.

Rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija se gotovo redovitim planiranim ritmom i s te strane pacijenti mogu biti mirni. Prema posljednjim podacima – djelatnici većine akutnih bolnica nisu u štrajku, a  što se tiče Domova zdravlja, u samo četiri od njih 35, štrajka sveukupno 19 djelatnika. Što se tiče djelatnika u sanitetu, štrajka 34 od 1.599 zaposlenih, unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk, na što su višekratno upozoravani.

Skrećemo pozornost kako je Ministarstvo zdravstva dalo pravovremenu uputu ravnateljima da organiziraju  neometan rad no ističemo kako se ne vrši pritisak vezan uz pravo na štrajk, koje je neupitno - poručuje ministar Vili Beroš, dodavši kako je dužnost ministra zdravstva i ministarstva da se osigura kontinuitet zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim ustanovama diljem Hrvatske.

Također, Ministarstvo zdravstva je zaprimilo zabrinjavajuće informacije kako su tijekom jutra pojedini zdravstveni djelatnici u štrajku ispred zdravstvenih ustanova odvraćali pacijente od dolaska u ustanovu na svoj dogovoreni termin, što najoštrije osuđujemo.

Apeliramo na građane da ne reagiraju na takve neprimjerene istupe te da se upute na svoje dogovorene termine u bolnice.

Zahvaljujemo svim ostalim sindikatima koji su se odlučili za ostvarivanje svojih prava unutar institucionalnog okvira putem Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama, te neformalno pružaju podršku rješavanju otvorenih pitanja redovnim putem, a sve kako bismo osigurali maksimalno dostupne zdravstvene usluge pacijentima, radi kojih zdravstveni sustav i postoji.

Ponavljamo kako je sa Sindikatom ''Zajedno'' potpisan sporazum s popisom zdravstvenih usluga koje ne smiju stati i kojih se svaki zdravstveni djelatnik unatoč štrajku mora pridržavati. Sve hitne usluge odvijaju se neprekidno i pacijenti ne trebaju brinuti hoće li biti primljeni.

Treba naglasiti da su svim zaposlenicima u javnom zdravstvenom sustavu povećane plaće.Ističemo kako je, sukladno novoj Uredbi o koeficijentima u javnim službama, iako je alokacija prvobitno iznosila  270 milijuna eura za rast plaća u zdravstvu, konačni iznos dosegnuo čak 528 milijuna eura.  

Uzevši u obzir mogućnost da su za pojedine struke korekcije potrebne, napominjemo kako za to postoji predviđena procedura te dodatno ističemo kako smo pred samim početkom pregovora za kolektivni ugovor te se  postavlja zdravorazumsko pitanje da li je u ovom trenutku štrajk nužan.

Ministarstvo zdravstva i dalje poziva na utemeljen i realan dijalog.

TEŠKE OPTUŽBE SINDIKATA

'Netko zbog našeg štrajka namjerno lažira status pacijenata'

Voditeljica Odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno, Petra Medač Čorak, gostovala je u Novom danu na N1, gdje je govorila o štrajku zdravstvenih radnika koji je započeo u ponedjeljak.

Istaknula je da je štrajk rezultat nakupljenih problema u zdravstvu. 

- Vrhunac svega je uredba o koeficijentima i radnim mjestima koja je zapravo poražavajuća za sve medicinsko laboratorijeske radnike, radiološke djelatnike, za vozače saniteta i za farmaceutske tehiničare - rekla je.

Čorak je istaknula kako iz Ministarstva zdravstva nikada nisu dobili odgovore na svoje zahtjeve te da su razgovori započeli tek nakon najave štrajka i propisanog postupka mirenja. Unatoč tome, kako kaže, nisu im dopušteni konkretni prijedlozi, a u Ministarstvu su ih uvjeravali da je uredba savršena, iako nisu svi zadovoljni uvjetima rada.

- Mi smo došli do razgovor s Ministarstvom zdravstva tek kad je bio najavljen štrajk i kad po propisima mora doći do postupka mirenja. Mi smo bili na dva sastanka mirenja i u ta dva sastanka su nas nešto poslušali i opravdavali se. Nisu nam dopustili ni da konkretno kažemo o čemu se radi, nego su nas uvjeravali da je uredba odlična takva kakva je, a nema zadovoljnog čovjeka u sustavu zdravstva, koji je sretan s tim uvjetima - dodala je.

Medač Čorak je naglasila da njezine kolege trpe pritiske od strane ravnatelja bolnica i nadređenih, uključujući prijetnje otkazima, promjenama smjena i radnih mjesta, te čak prijetnje smjenom glavnih inženjera.

- Prijeti se otkazima, sa rasporedom smjena, prijeti se s promjenama radnih mjesta, prijeti se sa smjenjivanjem glavnih inženjera, krivotvore se zdravstveni statusi pacijenta. Naprimjer, u Općoj bolnici u Požegi preko noći su pacijenti, koji su nekoliko mjeseci bili na listi čekanja za CT, znači oni su se jutros pojavili u sustavu kao da su hitni pacijenti, a nisu hitni pacijenti jer su mjesecima čekali. Ili su bili hitni pacijenti, a mjesecima su mogli čekati. Uglavnom, sustav zdravstva je doslovno u raspadu - rekla je.

Istaknula je da je sigurna u tvrdnje o krivotvorenju zdravstvenih statusa pacijenata. Naglasila je da takve situacije dodatno motiviraju zdravstvene radnike da nastave štrajk, jer smatraju da su radnici i pacijenti nedovoljno cijenjeni.

Medač Čorak je pozvala Ministarstvo zdravstva i Vladu da poduzmu konkretne promjene, jer svako odgađanje štrajka znači daljnje ugrožavanje pacijenata.

NEMA POTEŠKOĆA U BOLNICAMA

U većini hrvatskih bolnica nema većih poteškoća u pružanju zdravstvenih usluga

U većini hrvatskih bolnica u ponedjeljak tijekom prijepodneva, unatoč štrajku dijela zaposlenika, nije bilo većih poteškoća u pružanju zdravstvenih usluga pacijentima, doznaje se iz ravnateljstava bolnica.

Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić rekao je za Hinu kako prema trenutnim informacijama u toj bolnici štrajka oko 55 radnika, a štrajka se na pet radilišta.

- Laboratorij nam radi normalno uz malo zakašnjenja, svi bolnički pacijenti se zbrinjavaju, tako da za sada taj dio funkcionira. Jedino ćemo možda odgoditi dio elektivnih pretraga koje su u popodnevnim ambulantama na radiologiji, ali vađenje krvi i sve ostalo što laboratoriji rade, ništa drugo nije odgođeno - rekao je.

Zamjenik ravnatelja KBC Zagreb Stjepko Pleština ističe kako zasad ne zna točan broj djelatnika koji su u štrajku, no kaže da nema većih problema u pružanju zdravstvenih usluga.

Klinika za dječje bolesti Zagreb - "Klaićeva" na facebooku je izvijestila kako sve njihove službe danas normalno rade.

U KBC-u Split jutros štrajka oko 200 djelatnika i članova strukovnog sindikata Zajedno, među njima su laboranti iz nekoliko zavoda, inženjeri i vozači saniteta. Prema riječima sindikalnog povjerenika Zajedno za KBC Split Filipa Kurtovića, rade u teškim uvjetima zbog čega i zahtijevaju povećanja osnovice za najmanje 20 posto i promjene uredbe o koeficijentima.

U Ravnateljstvu KBC-a Split potvrdili su kako su se štrajku pridružili laboranti Zavoda za mikrobiologiju, Zavoda za patologiju, sudsku medicinu i citologiju i ​Zavoda za transfuzijsku medicinu​, no ističu kako djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati.

- Na današnjem štrajku u Splitu će biti oko 200 kolega, a imamo i podršku svih ostalih zdravstvenih djelatnika za koje očekujemo da će nas i danas podržati. U štrajku ćemo biti do ispunjenja uvjeta iako se nadamo da će se to brzo završiti zbog pacijenata preko čijih leđa sve ide - izjavio je Hini Kurtović.

Ravnateljstvo osječkog Kliničkog bolničkog centra (KBC) izvijestilo je kako se zbog štrajka Sindikata Zajedno mogu očekivati kraći zastoji na nekim Kliničkim zavodima, ali da se rad u tom KBC-u "odvija praktički neometano".

U priopćenju za javnost ističe se kako, s obzirom na najavljeni štrajk, onkologija, radioterapija, radiologija i medicinsko-biokemijski laboratorij rade u punom opsegu. Dodaju kako se kraći zastoji  mogu očekivati na Kliničkom zavodu za kliničku citologiju, Kliničkom zavodu za patologiju i sudsku medicinu, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu i Zavodu za kliničku mikrobiologiju i bolničke infekcije. 

U Ravnateljstvu napominju da se i na tim ustrojstvenim jedinicama odvijaju sve djelatnosti, u skladu sa Sporazumom Ministarstva zdravstva i Sindikata Zajedno. Slijedom navedenog, u osječkom Kliničkom bolničkom centru rad se odvija praktički neometano, navode u Ravnateljstvu te zdravstvene ustanove.

U Općoj bolnici Koprivnica, kako tvrdi njen ravnatelj Mato Dević, nitko nije u štrajku. "Bolnica pruža sve svoje usluge u punom opsegu", rekao je Dević Hini. Pojasnio je kako Odjel laboratorija, radiologije i ostali 'rade najnormalnije i nema smanjenja aktivnosti', te je naglasio kako se operacije odvijaju prema zadanom planu i programu.

Iz Uprave varaždinske Opće bolnice Hini su rekli da se štrajku službeno odazvao šestero njihovih djelatnika s Odjela za radiologiju, ali da svi oni obavljaju svoje dužnosti. Zatražili su, naime, da budu raspoređeni na hitna radilišta, gdje su obvezni obavljati svoje poslove.

Iz Opće županijske bolnice Požega izvijestili su kako u štrajku sudjeluje većina djelatnika Odjela za kliničku radiologiju  te se na pojedinim radilištima toga odjela mogu očekivati potencijalni problemi i čekanja. Naglašavaju međutim, da je procjenu hitnosti i opravdanosti izvođenja određenih pretraga za pacijente ovlašten određivati isključivo liječnik.

Na odjelima hematološko-biokemijskog laboratorija, na odjelu patologije i citologije te na odjelu mikrobiologije nema štrajka, ističe ravnatelj Ivan Vukoja i dodaje kako će svi hitni onkološki pacijenti biti obrađeni i unatoč štrajku na Odjelu za kliničku radiologiju.

UŽIVO: KBC SPLIT

Ispred splitskog Kliničkog bolničkog centra obratio se Darko Golo, inženjer medicinske radiologije. 

PRATITE UŽIVO:

24sata
UŽIVO: KLINIKA ZA TUMORE

Sad smo se susreli s incidentnom situacijom koju ćemo nastojati prebroditi na najbolji mogući način. Ovo je zadnja mjera koju poduzimamo nakon što nismo uspjeli dijalogom. Na ovaj smo način bili prisiljeni skrenuti pozornost na problem. Donesena je uredba kojom smo mi na neko način ostali kratkih rukava. Nestalo je 25 posto elemenata za formiranje plaće. Ono što mi želimo nije nikakvi astronomskim iznos - kazala je Ivanka Herman, glavna inženjerka Kliničke jedinice za onkološku radiologiju Klinike za tumore u Zagrebu.

POGLEDAJTE VIDEO:

- Želim umiriti sve naše pacijente, nitko tko ima potrebu za skrbi neće biti zakinut, njegova potreba će se riješiti na najbolji način. Na citologiji u ovom trenutku sedam ih je u štrajku, na dijagnostičkoj radiologiji 16 nas je u štrajku, na radio terapiji 13. Osnovna plaća radiološkog tehnologa je 1300 eura. Želimo da nam se vrati nešto što smo imali, to su naši specijalni uvjeti rada. Nema pritisaka za sada. Ako dođe do zabrane mi smo legalisti poštovat ćemo odluku - dodala je Herman.

24sata

- Svjesni su da postoji problem, štrajkamo jer želimo dobiti ono što nam pripada. Došla sam danas na posao s grčem u želucu jer mi imamo teške pacijente. Bili smo primorani na štrajk, pacijenti nas podržavaju - dodala je druga zdravstvena djelatnica iz Klinike. 

Od trećeg mjeseca do sad petero njezinih kolega otišlo je zbog niskih plaća.

24sata
Komentari 143