U srijedu će se označiti sredstva za akcije koje predstoje, nabavku dodatnih pumpi i aktivaciju zdenaca na području Sikrevaca, čime ćemo 'zatvoriti' ovo pitanje, tvrdi ministar Ćorić. RIječ je o pet milijuna kuna
Brođani bez vode: 'Za trajno rješenje proći će više mjeseci'
U ponedjeljak su započeli radovi spajanja javnog vodoopskrbnog sustava Slavonski Brod na crpilište Sikirevci, a područje radova obišli su ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić te generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
- Danas u 8 sati počeli su radovi na spajanju vodocrpilišta Sikirevci na cijev za Slavonski Brod. U srijedu će se označiti sredstva za akcije koje predstoje, nabavku dodatnih pumpi i aktivaciju zdenaca na području Sikrevaca, čime ćemo 'zatvoriti' ovo pitanje - kazao je ministar Ćorić te se zahvalio građanima Slavonskog Broda i okolnih općina na strpljenju. Interventni radovi koštat će pet milijuna kuna.
Zbog povećane potrošnje očekuju se redukcije vode, kako u Slavonskom Brodu, tako i u svim mjestima koja su preko Vinkovačkog vodovoda spojena na Sikirevce, poručio je ministar Ćorić.
POGLEDAJTE VIDEO
Gradonačelnik Mirko Duspara rekao je da su nalazi vode od nedjelje navečer još više porasli.
- Kreću se od 440 do 880. Kontinuirano se to osjeti i na bunarima, ali i na drugim mjestima u gradu. Voda nije za piće i molim građane da ne koriste za piće i za kuhanje hrane nego da koriste iz cisterni - kazao je Duspara te dodao kako će za cjelovito rješenje vodoopskrbe trebati nekoliko mjeseci.
- Velike su šanse da tvornica više ni ne proradi. Tih 100-150 litara iz Sikirevaca nije dovoljno i moramo osigurati da više vode dođe prema Brodu. Ali to će trajati više mjeseci i to više tvrtki će morati raditi. Nažalost, bojim se da će nekoliko mjeseci proći da se nađe trajno rješenje - zaključio je Duspara
POGLEDAJTE VIDEO
U međuvremenu, u tijeku je istraga, koju vodi policijska uprava Brodsko-posavska prikupljajući podatke vezano uz ekološki incident koji se dogodio 28. ožujka na zapadnom ulasku u Slavonski Brod, a prema priopćenju koje je stiglo u nedjelju kasno navečer, policija istragu provodi u konzultaciji s Državnim odvjetništvom.
- Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske osiguravali su mjesto događaja te iz sigurnosnih razloga na obližnjoj prometnici fizički regulirali promet. Policijski službenici su nakon toga nastavili s kriminalističkim istraživanjem, u okviru kojeg prikupljaju korisna saznanja te provode policijske izvidne radnje u konzultaciji sa mjerodavnim državnim odvjetništvom u Slavonskom Brodu - stoji u policijskom priopćenju.
Ekološki incident dogodio se kad je tvrtka Crodux energetika ispitivala ispravnost naftnog produktovoda koji vodi prema rafineriji nafte u Bosanskom Brodu.
Produktovod planiraju preraditi u plinovod.
Gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara izrazio je sumnju da je ta tvrtka i direktno odgovorna za onečišćenje vodocrpilišta u Slavonskom Brodu.
Da je voda onečišćena pokazala je analiza uzoraka uzetih u petak, kada su i građani upozoreni da vodu iz slavonskobrodskog vodovoda ne koriste za piće.
Iz Croduxa su demantirali takvu mogućnost tvrdeći da je tijekom incidenta isteklo između 150 i 200 litara naftnih derivata, te da zbog udaljenosti mjesta incidenta nije moguće povezati ta dva događaja.
Duspara je u subotu novinarima potvrdio da je Grad Slavonski Brod zbog onečišćenja vodocrpilišta podnio kaznenu prijavu i da očekuje da se utvrdi krivac.
- Mislim da ima elemenata za kazneni progon. Bez obzira tko je napravio ovo, činjenica je da je nama tvornica vode izbačena iz funkcije. Činjenica je da je 90.000 građana ostalo bez pitke vode - ustvrdio je Duspara i u nedjelju nakon zajedničke sjednice Stožera civilne zaštite Grada Slavonskog Broda i Brodsko-posavske županije.