Radi se o psu mekušu. Dužina može biti do 1,7 metara, najčešća ulovna dužina je do 1,5 metara, rekao je docent Kružić sa Zavoda za biologiju
Kraj Dugog Otoka ulovio morskog psa teškog 16 kg
Ovo je drugi morski pas ove veličine kojeg sam ulovio. I prošle godine imao sam sreću, pa sam pomoću parangala ulovio jednog. Bio je otprilike slične veličine. Ovog sam uhvatio na isti način. U mrežu znaju zalutati mali morski psi, rekao nam je ribar iz malog mjesta Sali na Dugom otoku koji je htio ostati anoniman. On je u utorak oko 7 sati s južne strane otoka ulovio morskog psa dugog 1,7 metara i teškog 16 kilograma.
Njegov prijatelj Vedran Petešić fotoaparatom je snimio trofejni ulov. Ribar nam nije htio reći hoće li lovinu prodati na tržnici ili ga ispeći na gradelama i podijeliti s obitelji i prijateljima. Kratko nam je samo rekao da je morskog psa moguće pripremiti na mnogo načina, ali da je njemu najfiniji pohani. Iako djeluje opasano, pas nije opasan za ljude.
- Riječ je o psu mekušu, latinski naziv je Mustelus mustelus. Ova vrsta naraste do 1,6 ili 1,7 metara, ali najčešće ulove one do 1,5 metara. Morske pse moguće je loviti cijele godine. S obzirom na to da živi na dubini od 10 do 200 metara, često završi u ulovu ribara u sjevernom i srednjem Jadranu. Love ga u priobalju i kanalima, mrežom ili parangalom. Često ga možemo vidjeti u ribarnicama. Ova vrsta morskog psa nije opasna za čovjeka, sasvim je obrnuto. Čovjek je opasniji za njega - rekao je docent iz Zavoda za biologiju Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. Petar Kružić.