Bivši ministar obrane Ante Kotromanović smatra da je zakazao sustav protuzračne obrane, ne samo hrvatski, već i rumunjski i mađarski jer se u 6 minuta teško moglo reagirati
Kotromanović: 'Ako je letjelica doista bila naoružana to je onda napad na članicu NATO-a'
Brojni detalji i odgovori na ključna pitanja u slučaju pada bespilotne letjelice u Zagrebu još uvijek nisu poznati. Bivši ministar obrane Ante Kotromanović kaže kako je to zato što nije prošlo toliko puno vremena od pada letjelice.
- Ono što znamo jest da je preletjela rumunjski i mađarski zračni prostor, kratko se zadržala na našem i pala na glavni grad, srećom bez većih posljedica. Sve ostalo trenutačno je špekulacija. Mislim da trebamo pričekati istragu stručne službe MORH-a, a dotad se suzdržati od poluinformacija jer jednostavno ne znamo je li dron bio naoružan nekom aviobombom ili eksplozivom. Razgovarao sam s nekoliko naših stručnjaka koji tvrde da je to, u principu, nemoguće. Trebalo je pričekati dan-dva-tri dok službe ne saznaju sve detalje, a onda informirati javnost - rekao je Kotromanović za Večernji list i dodao da, ako je letjelica nosila bombu, onda je to napad na članicu NATO-a i u tom se slučaju mora aktivirati članak 5.
- Pratio sam situaciju, čitao, razgovarao s nekoliko raketnih stručnjaka. Nemamo ih puno, ali to su kvalitetni momci koje treba pustiti da analiziraju, da utvrde činjenice, drugo su sve špekulacije - rekao je Kotromanović.
Kotromanović smatra da je sustav protuzračne obnove zakazao.
- Sustav jest zakazao, a najbitniji faktor takvog sustava su ljudi. Letjelica nije uočena u Rumunjskoj, netko je spavao. Nije uočena ni u Mađarskoj, a naše službe imale su prekratak rok, u šest minuta teško je reagirati i upozoriti nadležne, mi smo trebali biti o dronu obaviješteni. NATO na formalnim sastancima mora povećati razinu budnosti, odnosno to su trebali već i prije, a mi moramo iz ovoga izvući najbolje pouke - rekao je.
Što bi se dogodilo da je u padu drona netko nastradao?
- Ako je dron imao nekoliko desetaka kilograma eksploziva, to je ozbiljno, ali vjerujem da nitko zbog toga ne bi išao u rat. Da ga je Rusija lansirala kao upozorenje, sumnjam da bi se slala povratna letjelica na neki grad u Rusiji, vjerojatno bi išle nekakve izjave kojima se osuđuje čin i stalo bi na tome. Ne vjerujem da bi išlo dalje, da bi došlo do sukoba jer sukob NATO-a i Rusije značio bi Treći svjetski rat i kraj svijeta - rekao je Kotromanović.
- Ono na čemu trebamo raditi protuzračna je obrana koja je uvijek uvezana s radarskim sustavom. Imamo ono što je moglo srušiti letjelicu, a premijer je zatražio i raketni sustav Patriot, ide se u smjeru da se u kratkom periodu osiguraju sustavi za Hrvatsku, ali i da se, tako, ojačaju kapaciteti cijelog NATO-a - zaključio je Kotromanović.