Dragan Petric rekao je da se današnji tehnološki razvoj ne može zaustaviti, jer roditelji ne mogu "pohvatati sve te kanale". No, smatra kako roditelji mogu educirati djecu
Koliko su društvene mreže za djecu opasne? 'Eksplicitnog je sadržaja sve više, a i ucjena'
Policija je u Zagrebu uhitila pedofila (21) koji je preko društvenih mreža i aplikacija za razmjenu sadržaja mamio djevojke i maloljetnice. Čak 31 žrtva bila je maloljetna. U BiH su mladića koji je tražio posao snimali kamerom i ismijavali, a zatim snimku objavili i na društvenim mrežama. On se ubio.
U večerašnjoj emisiji Otvoreno HTV-a raspravljalo se o opasnostima društvenih mreža.
Klinička psihologinja i psihoterapeutkinja prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander rekla je da je sve više slučajeva u kojima se preko društvenih mreža i aplikacija mame djeca, posebno djevojke.
- Posebno u vrijeme COVID-a kada seksualni zlostavljači nisu mogli mamiti djecu na igralištima, oko domova ili škola, pa su to radili preko interneta i putem društvenih mreža - rekla je. Prema istraživanju iz 2019. godine, čak 60 posto učenika prvih i trećih razreda srednje škole prima, prosljeđuje i šalje seksualno eksplicitne sadržaje, a Buljan Flander ističe i da je prilično zabrinjavajuće da je veliki broj učenika izložen ucjenama.
Psihijatar, izvanredni profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prof.dr.sc. Veljko Đorđević naglasio je kako u posljednjih trideset godina, tehnološki razvoj ide jako brzo, pa se ne uspijeva taj razvoj ni slijediti.
- A djeca misle, ako nismo u digitalnom dobu, nemamo svoj mobitel, ne komuniciramo tako, da su manje vrijedna. A na neki način, ta djeca budu isključivana iz grupa koje se time bave - rekao je. Poručio je kako do ucjena dolazi kada se počnu slati eksplicitni sadržaji, što je danas pojava koja je uzela maha.
Izvršni urednik časopisa Bug Dragan Petric rekao je da se današnji tehnološki razvoj ne može zaustaviti, jer roditelji ne mogu "pohvatati sve te kanale". No, smatra kako roditelji mogu educirati djecu i ponavljati im koje ih sve opasnosti vrebaju na internetu.
Psihijatar Đorđević rekao je i kako osobe koje ucjenjuju mogu imati psihopatske ili sociopatske karakterističke ličnosti.
- Ali to može biti zbog jala, zavisti i sve drugoga. Oni uživaju u tuđoj nesreći - poručio je.
Istaknuo je kako se treba vratiti na neka druga komunikacijska vremena te da se trebaju educirati roditelji, nastavnici i ostale službe.
Klinička psihologinja i psihoterapeutkinja Buljan Flander komentirala je kaznu koja čeka 21-godišnjaka. Poručila je da Hrvatska ima dobre zakone, ali da su kazne za takva djela jako male.
Petric je dodao da roditelji trebaju pratiti ponašanje svoje djece i da na najmanju amplitudu u ponašanju trebaju reagirati i razgovarati s djetetom.
Đorđević tvrdi da svi koji sudjeluju u "prljavom poslu" trebaju odgovarati.
- Nije stvar njihove odgovornosti, već društvenog modela, da ne bismo to ponavljali za nekoliko godina. Stvar je da počnemo djelovati, da reagiramo, a ne da samo komentiramo - rekao je Đorđević.
Buljan Flander rekla je kako se ne može sve prepustiti roditeljima. Po njoj bi se trebao uvesti u školi neki predmet gdje bi se razgovaralo o empatiji djece.
FOTO Pogledajte kako izgleda vila u Istri bračnog para Kekin: Cijena noćenja ide i do 500 €
Vakula je rek'o: Stižu nam debeli minusi i najhladniji dan
Jelavić, ali pravi: 'Možemo me koristi u prljavoj kampanji. Mile je znao tko sam, a ovo je istina'