Virusi se vole mijenjati. Koronavirus nije nepoznat, prelazio je sa životinje na životinju pa mutirao. Životinje su navikle na ovaj soj virusa, ali ljudski organizam nije stigao stvoriti zaštitu
Kolao je među životinjama pa mutirao. Nismo stvorili zaštitu
Korona virusi nisu nepoznati, no ono što ih čini drukčijima su mutacije. Virusi se vole mijenjati i pritom mijenjaju svoju genetsku strukturu, genetski kod.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Novi korona virus zove se 2019-nCoV jer je riječ o novoj, dosad neviđenoj mutaciji, koja se prvi put pojavila 2019. godine. Takve mutacije javljaju se najčešće u zajednicama u kojima postoji dugotrajan prisan kontakt sa životinjama. Virus koji je prelazio sa životinje na životinju je mutirao, a zatim je ta mutacija prešla na čovjeka - pojašnjava prim. mr. sc. Miroslav Venus, dr. med., specijalist epidemiolog u Zavodu za javno zdravstvo “Sveti Rok” Virovitičko-podravske županije te predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva.
Kaže da su životinje navikle na soj virusa koji je uzeo ponešto genetskog materijala s jedne jedinke, ponešto s druge, pa stvorio treću varijantu.
Zato te životinje možda nisu klinički djelovale bolesno.
- Te životinje žive s ljudima u istim domaćinstvima, na tržnicama ih kolju pred kupcem i dolaze u izravan doticaj sa izlučevinama. Ljudski organizam nije stigao stvoriti obrambene mehanizme za virus koji nikad nije vidio, pa se zbog toga razbolijevamo. No to je ujedno razlog zbog kojeg svi takvi tipovi zaraznih bolesti dolaze iz zemalja poput Kine, Vijetnama i sličnih. Njihovi životni stilovi značajno se razlikuju od europskog - istaknuo je dr. Venus.
U ovom slučaju korona virusa zasad je poznato kako je riječ o virusu koji je sa šišmiša prešao na zmiju, a zatim na čovjeka.