Ponovili su kako raspolažu s do sada prikupljenih 530 punomoći privatnih ugovornih liječnika obiteljske medicine koji žele da ih KoHOM zastupa prilikom novog ugovaranja s HZZO-om te očekuju "žurne pregovore"
KoHOM pozvao svoje članove: 'Ne potpisujte nove ugovore s HZZO-om. Čekajte pregovore'
KoHOM je savjetovao članovima, ugovornim obiteljskim liječnicima kojima ističu ugovori, da ne potpisuju nove ugovore s HZZO-om već da čekaju pregovore koje KoHOM žurno očekuje, upozorivši u srijedu kako je dosadašnja praksa pokazala da je ugovaranje bio jednostran proces. "Iako pojam ugovaranja podrazumijeva jednako i ravnopravno sudjelovanje svih strana u procesu ugovaranja, dosadašnja praksa jasno je pokazala kako je to uvijek bio jednostran proces kojega je određivao isključivo HZZO koji je ugovor mijenjao onako kako je želio što je posljedično dovelo do urušavanja obiteljske medicine", priopćila je Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM).
Podsjetivši da su prije više od pola godine upozorili na to da ugovornim obiteljskim liječnicima ističu ugovori te da su zatražili od ravnatelja i Upravnog vijeća HZZO-a da ih pri novom ugovaranju uključe u pregovaranje, a za što su dobili punomoć više od polovine ugovornih liječnika - njih 530, KoHOM upozorava da se "zdravstvena administracija ponovno oglušila".
Stoga su članovima savjetovali da ne potpisuju nove ugovore ako im budu ponuđeni, nego da ih pošalju KoHOM-ovom odvjetničkom timu na pregled i korekciju te čekaju pregovore.
U slučaju da ugovornim obiteljskim liječnicima HZZO ponudi anex ugovora, odnosno produljenje postojećeg ugovora do daljnjeg, KoHOM je upozorio da se "guranjem stvari pod tepih ne rješavaju problemi liječnika i obiteljske medicine već se time oni samo produbljuju, a obiteljska medicina kao struka slabi i propada".
"Neprihvatljivo je da zdravstvena administracija sustavno ignorira ugovorne liječnike obiteljske medicine koji, poučeni svakodnevnom praksom, mogu precizno definirati probleme u dosadašnjem načinu financiranja timova i funkcioniranju primarne zdravstvene zaštite (PZZ) te smatramo da se njihovi argumenti moraju saslušati i uzeti u razmatranje, a na dobrobit obiteljskih liječnika, pacijenata i zdravstvenog sustava", ističu iz KoHOM-a.
Ponovili su kako raspolažu s do sada prikupljenih 530 punomoći privatnih ugovornih liječnika obiteljske medicine koji žele da ih KoHOM zastupa prilikom novog ugovaranja s HZZO-om te očekuju "žurne pregovore vezano uz nove ugovore".