Ministar Mihael Zmajlović je istaknuo kako je u sektor gospodarenja otpadom u posljednje dvije i pol godine uloženo dva puta više nego u osam godina prije toga
'Kod gospodarenja otpadom najvažnije je edukacija ljudi'
U posljednjih godinu dana u gospodarenju otpadom u Hrvatskoj promijenilo se više nego u posljednjih deset godina. Na kraju prošle godine smo bili na začelju zemalja EU u ovom sektoru. Zakopali smo pet milijardi kuna vrijednih sirovina. Ali, svjedočimo tektonskim promjenama, rekao je u srijedu ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović na otvaranju druge konferencije o gospodarenju otpada u organizaciji Poslovnog dnevnika.
Na Croatia Wate Expo okupili su se stručnjaci, proizvođači, načelnici i gradonačelnici iz cijele Hrvatske, a raspravljali su o primarnoj selekciji otpada, odnosno razvrstavanju otpada te spalionicama. Zmajlović je istaknuo kako je u sektor gospodarenja otpadom u posljednje dvije i pol godine uloženo dva puta više nego u osam godine prije toga. Točnije, u razdoblju od 2004. do 2011. godine uloženo je 235,3 milijuna kuna, a od 2012. do danas 471 milijun kuna.
'Najvažnija je edukacija građana'
- Nakon deset godina stagnacije stvari se mijenjaju, i to nije neutemeljni optimizam nego činjenice. Pored novca, najvažnija je edukacija građana - rekao je Zmajlović, a ravnatelj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Sven Müller, priznao je da su s time zakasnili.
- Edukacija nije primarna odgovornost Ministarstva niti fonda, ali mi ćemo iduće godine krenuti u jaku kampanju kako bismo pomogli osvijestiti ljude. Za neke stvari je sada prekasno, npr. za tehnološke predrasude, ali svim općinama i gradovima koji su zakasnili s edukacijom ćemo pomoći koliko budemo mogli - rekao je Müller.
'Građane moramo ekonomski stimulirati'
Zmajlović je istaknuo i kako su se neki gradovi i općine pravdali kako ne mogu donijeti Plan gospodarenja otpadom jer nije donesena uredba o komunalnom otpadu. Javna rasprava o njoj traje do 1. listopada, a Zmajlović ističe kako su mnogi gradovi i općine donijeli plan i bez nove uredbe jer ona nije uvjet.
- U uredbi će se precizirati kriteriji obračuna naknade za otpad. Pričalo se o vaganju otpada, ali ne mora se to urediti baš tako. Građane moramo ekonomski stimulirati, da vide da se isplati razvrstavati otpad, a ne da sve stavljaju u miješani otpad. Svaki grad će odlučiti na koji će način to urediti. Ali, u onim gradovima u kojima je sada cijena komunalne naknade nerealno malena, ona će se morati povisiti - rekao je ministar.