Obavijesti

News

Komentari 78

Klasić: Žele muzej žrtava jugoslavenskog režima. Što je sa žrtvama naše demokracije?

Klasić: Žele muzej žrtava jugoslavenskog režima. Što je sa žrtvama naše demokracije?
1

I dok ovih dana slušamo prijedloge o osnivanju muzeja posvećenog žrtvama jugoslavenskog komunističkog režima sve je manje onih koji se sjećaju i bave žrtvama hrvatskog demokratskog režima.

U ovo vrijeme, dakle krajem lipnja 1991., Josipu Reihl-Kiru, Hrvatu i zapovjedniku osječke policije, sve je bilo jasno. Već je duže vrijeme bio svjestan pogubnosti srpskog nacionalizma koji je zemlju nevjerojatnom brzinom i još nevjerojatnijom lakoćom vodio u ratnu katastrofu. Ali je tih dana već itekako bio svjestan i pogubnosti hrvatskog nacionalizma koji je rat prihvatio kao najefikasnije sredstvo postizanja državne nezavisnosti. Za razliku od hrvatskih i srpskih nacionalista, Reihl-Kir bio je uvjeren da postoji alternativa ratu te da više vrijedi sto puta pregovarati nego jedanput opaliti metak. Nažalost, taj životni moto koštat će ga života. S dvojicom istomišljenika, osječkim gradskim vijećnicima, ubijen je 1. srpnja 1991. upravo prilikom još jednog pokušaja pregovora s pobunjenim Srbima. Međutim, ove mirotvorce nisu ubili Srbi. Ubio ih je Hrvat. Iako se po službenoj verziji, u koju nitko ne vjeruje, radilo o pogrešci, tj. slučajnom ubojstvu (rafalnom paljbom!), neslužbena verzija, u koju većina vjeruje, govori da se radilo o politički motiviranom ubojstvu. Motivi su poznati, a kad znate tko je od tadašnjih političara (u Slavoniji i Zagrebu) prednjačio u širenju nacionalne netrpeljivosti i preferirao nasilje kao oblik "komunikacije", i nalogodavce je lako prepoznati.

I dok ovih dana slušamo prijedloge o osnivanju muzeja posvećenog žrtvama jugoslavenskog komunističkog režima sve je manje onih koji se sjećaju i bave žrtvama hrvatskog demokratskog režima. Siguran sam da se već izrađuju muzejske vitrine posvećene ubijenim hrvatskim političkim emigrantima poput Brune Bušića, Stjepana Đurekovića ili Stjepana Ševe (s obitelji). S čime nemam nikakvih problema. Naprotiv, prikrivanje, a pogotovo podržavanje bilo kojeg kaznenog djela smatram ne samo društveno neodgovornim nego i moralno nedopustivim činom. Međutim, ne bi li oni, koji se bore za rasvjetljavanje zločina i pronalaženje zločinaca u prošlosti, trebali imati isti odnos prema svim zločinima i svim zločincima. Jer zašto bi komemoriranje politički motiviranog ubojstva iz 1960-ih ili 1980-ih za jedno društvo bilo važnije od komemoriranja istog takvog ubojstva iz 1990-ih?

A spomenuto ubojstvo Josipa Reihl-Kira, Milana Kneževića i Gorana Zobundžije možda je najpoznatije, ali ne i jedino politički motivirano ubojstvo iz 1990-ih. Tih godina brojni će građani Hrvatske postati žrtvama političke nepodobnosti. Ovom prilikom ne mislim nabrajati sve Srbe koji su "nestali", iako su kao lojalni građani odlučili ostati živjeti u Hrvatskoj. Ne mislim nabrajati niti one Srbe koji su nakon "Oluje" poubijani baš zato što su odlučili ostati živjeti u Hrvatskoj. S obzirom na glavne zagovornike osnivanja muzeja komunističkih zločina možda bi zanimljivije bilo nabrojati neke primjere Hrvata, i usto branitelja, koji su tih godina ubijeni pod "nerazjašnjenim", ali, po svemu sudeći, političkim okolnostima. Npr. slučaj Ante Paradžika, studentskog vođe iz 1971. i osnivača HOS-a, koji je sličnom "zabunom" kao i Reihl-Kir u jesen 1991. na cesti izrešetan od strane pripadnika hrvatske policije. Gle čuda, na isti način, na jednom kontrolnom punktu, ubijen je 1992. s osam suradnika još jedan zapovjednik HOS-a i dugogodišnji hrvatski politički emigrant Blaž Kraljević. Visoki hrvatski politički dužnosnici spominjani su i kao odgovorni za "sumnjiva" ubojstva Mire Barešića i Ludviga Pavlovića, također poznatih hrvatskih emigranata. U ljeto 2000. bombom je raznesen i bivši hrvatski časnik Milan Levar, po svemu sudeći zato što je odlučio javno progovoriti o zločinima nad civilima u Gospiću tijekom Domovinskog rata.

Ovom prilikom spomenuto je tek nekoliko pojedinaca čija se ubojstva dovode u vezu s političkom (ne)podobnošću u Hrvatskoj 1990-ih. Naravno, nisu sve žrtve doživjele fatalni ishod. Neke su "samo" fizički i psihički zlostavljane, praćene i prisluškivane, otpuštane s radnih mjesta, istjerivane iz stanova, javno ponižavane, diskriminirane, stigmatizirane itd. I da ponovim, ali i naglasim, ne od strane represivnog aparata totalitarnog jednopartijskog jugoslavenskog režima. Svi su oni bili veće ili manje, ali ipak žrtve režima koji je na vlast u Hrvatskoj došao demokratskim putem.

Zato se nameće i logično pitanje. U kojem će muzeju biti izloženi slučajevi tih žrtava? 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 78
Strava u Austriji: Sirijac ubadao ljude nožem, ubio dječaka (14): 'Smijao se kad su ga uhitili'
UŽAS

Strava u Austriji: Sirijac ubadao ljude nožem, ubio dječaka (14): 'Smijao se kad su ga uhitili'

Policija je priopćila da još nije jasno je li osumnjičenik djelovao sam te stoga nastavljaju potragu za mogućim dodatnim osumnjičenicima...
Zakopavali otpad koji truje jetru. Supruga zlatara Dodića imala torbicu od 2200 eura
PETERO SE BRANE SA SLOBODE

Zakopavali otpad koji truje jetru. Supruga zlatara Dodića imala torbicu od 2200 eura

Franciska Dodić, inače supruga poznatog zlatara Paška Dodića, Mileta Stevanović, Antonija Bauk i još dva muškarca branit će se sa slobode. Josip i Monika Šincek idu u istražni zatvor