U strahu od krhotina, odlučeno je da se balon 'skida' iznad američkih teritorijalnih voda. Na 'suhome' bi, boje se, mogao biti opasan za ljude, i izazvati međunarodni incident. Kinezi tvrde da je balon meteorološki
Kineski špijunski balon mora pasti: Amerikanci će ga obarati iznad Atlantika, ne na suhome
Američki predsjednik Joe Biden planira "pokušati oboriti" kineski špijunski balon iznad Atlantika, u američkim teritorijalnim vodama, kako bi ga se izvuklo iz mora, i proučilo, objavili su američki mediji, citirajući neslužbene visoke izvore. Balon se neće obarati na tlo zbog straha za živote ljudi, i kako ne ni bio izazvan međunarodni incident, objavljeno je.
Snimljen iznad Montane, praćen je nekoliko dana, no odlučeno je da ga se ne obara iznad čvrstoga tla, u strahu od krhotina. Kina pak tvrdi da je riječ o civilnom zračnom brodu za meteorološka istraživanja.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Akcija će zahtijevati značajno lokalizirano zatvaranje zračnog prostora kako bi se zaštitilo civile, rekao je izvor za ABC.
Špijunski baloni obično lete i snimaju na visinama do 120.000 stopa, ali kineski se spustio na samo 46.000 stopa, što znači da je na dometu napada za F-22 Raptor, koji se može vinuti do 65.000 stopa.
Sve je veći pritisak na Bidena da nešto učini s balonom, nakon što je i drugi kineski špijunski balon primijećen iznad Latinske Amerike, u prelasku iznad Panamskog kanala i Venezuele.
Ovaj koji lebdi iznad SAD-a veličine je nekoliko autobusa, ali ne predstavlja neposrednu prijetnju Amerikancima, rekao je dužnosnik američke obrane.
Kina tvrdi: Balon je skrenuo zbog 'više sile'
Američki državni tajnik Antony Blinken ocijenio je da je upad "balona za nadzor" u američki zračni prostor "neprihvatljiv" i "neodgovoran".
Kina je u subotu odbacila optužbe za špijunažu, kazavši da je riječ o istraživačkom balonu koji je skrenuo s rute zbog "više sile".
"Ne prihvaćamo neutemeljene spekulacije i senzacionalizam", priopćilo je u subotu kinesko ministarstvo vanjskih poslova, smjerajući na telefonski razgovor visokog diplomata Wang Yija s Blinkenom dan prije.
Blinken je otkazao posjet Pekingu planiran za nedjelju. To bi bio prvi posjet Kini jednog američkog državnog tajnika od 2018. godine.
Blinken je naglasio da SAD želi da komunikacijski kanali s Pekingom budu otvoreni i da bi se posjet trebao održati bez odgode "kada uvjeti to budu dopuštali".
Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova ponovio je da se balon koji leti iznad SAD-a koristio za "meteorološka i druga znanstvena istraživanja".
Dodao je da je balon skrenuo s planirane rute zbog vjetra i ograničenih mogućnosti upravljanja njegovim letom.
Pentagon to ne prihvaća. "Znamo da je to balon za nadzor", rekao je Ryder.