U 2022. kineski ulagači ubilježili su 139 transakcija preuzimanja i ulaganja u europske kompanije, za 16 manje nego 2021. godine
Kineske kompanije znatno smanjile ulaganja u Europu
Kineski ulagači znatno su smanjili ulaganja i kupnju tvrtki u Europi u posljednjih godinu dana pod utjecajem napetosti u međunarodnim odnosima i mjera suzbijanja pandemije u matičnoj zemlji, pokazala je studija tvrtke Ernst and Young (EY).
U 2022. kineski ulagači ubilježili su 139 transakcija preuzimanja i ulaganja u europske kompanije, za 16 manje nego 2021. godine, objavio je EY u utorak.
No, vrijednost tih 139 transakcija iznosila je samo 4,3 milijarde dolara i bila je gotovo za dvije trećine manja nego u 2021., procjenjuju u E--EY-u, napominjući da kupoprodajne cijene u većini slučajeva nisu objavljene.
Trenutno naglašena kineska suzdržanost posebno jasno dolazi do izražaja kada se prošla godina usporedi s rekordnom 2016. kada je EY izbrojao 309 kineskih akvizicija i ulaganja kineskih investitora u Europi, ukupne vrijednosti 92 milijarde dolara.
Prije sedam godina najveći posao u Njemačkoj sklopila je kineska Midea kupnjom proizvođača robota Kuka sa sjedištem u Augsburgu, za procijenjenih 4,7 milijardi dolara.
Otada brojke gotovo kontinuirano pokazuju pad i kineska su preuzimanja u Njemačkoj trenutačno rijetka. Podaci EY-a pokazuju da kineski ulagači danas izbjegavaju politički kontroverzne velike akvizicije, poput preuzimanja Kuke.
Osim napetosti u političkim odnosima Kine i Zapada, značajnu ulogu u prorijeđenim kineskim ulaganjima odigrale su i drakonske mjere suzbijanja covida 19 u matičnoj zemlji, smatra EY.
Transakcije su otežala ograničena putovanja i strogi propisi o karanteni, objašnjava Sun Yi, voditeljica EY-ovog odjela za kineske poslovne usluge u zapadnoj Europi.