
Kina je poručila da nikada neće prihvatiti "ucjenjivački pristup" SAD-a, dok Trump prijeti dodatnim carinama od 50 posto
News
Komentari 105Kina je poručila da nikada neće prihvatiti "ucjenjivački pristup" SAD-a, dok Trump prijeti dodatnim carinama od 50 posto
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+
Glasnogovornica Karoline Leavitt otkrila je kako će dodatne carine od 50 posto na kinesku robu stupiti u ponoć po istočnoameričkom vremenu.
- Carina stupa na snagu večeras u 00:01. Dakle, zapravo sutra - rekla je Leavitt.
Trump je tada upozorio da će dodati još 50 posto carina ako Kina ne povuče protumjere do današnjeg roka. Kina to nije učinila, pa će sveukupna carinska stopa na kineski uvoz u SAD sada iznositi 104 posto.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da je s vršiteljem dužnosti južnokorejskog predsjednika Han Duck-soom razgovarao o carinama, brodogradnji i mogućim energetskim ugovorima u utorak, dan prije stupanja na snagu 25-postotnih američkih carina za Seul.
"Imamo okvire i mogućnost odličnog DOGOVORA za obje zemlje. Njihov najviši TIM je u zrakoplovu (na putu) prema SAD-u i stvari izgledaju dobro", kazao je Trump.
Južnokorejski ministar trgovine putuje u Sjedinjene Države kako bi se sastao s američkim predstavnikom za trgovinu (USTR) Jamieson Greerom radi pregovora o carinama.
Han je u telefonskom pozivu s Trumpom rekao da se nada da će dodatno ojačati i proširiti svoj savez te da je spreman surađivati kako bi se postigla ravnoteža u trgovini kao i u brodogradnji te području ukapljenog zemnog plina (LNG), prema novinskoj agenciji Yonhap.
Han je ranije u utorak u intervjuu za CNN kazao da bi "očito volio pregovarati" s SAD-om glede smanjenja carina te da se njegova zemlja neće udružiti s Kinom, Japanom ili drugim zemljama radi odgovora na američke carine.
Ministar trgovine Cheong In-kyo u utorak je rekao da vlada razmatra mjere kojima bi se povećao uvoz iz Sjedinjenih Država.
Cheong je uoči svog posjeta dodao da je dobro što je Trump rekao da su vrata za pregovore o carinama otvorena za sve zemlje osim Kine.
"Teško je smanjiti izvoz, zašto ne bismo stoga povećali uvoz (iz SAD-a)? U tom smislu, razmatramo mnoge različite pakete mjera kako bismo riješili problem trgovinskog balansa", rekao je Cheong prije svog putovanja u Washington.
Istaknuo je da je vlada održala interne rasprave o povećanju uvoza LNG-a iz Sjedinjenih Država.
Cheong je dodao da će osporiti 25-postotne carine koje je Washington uveo Južnoj Koreji, što je nazvao "problematičnim" s obzirom na sporazum o slobodnoj trgovini dviju zemalja.
Trump je također najavio 46-postotne carine za Vijetnam, gdje veći južnokorejski konglomerati poput Samsunga i LG-ja imaju postrojenja za proizvodnju. To će zadati "ogroman udarac" južnokorejskim izvoznicima koji tamo imaju proizvodne baze, rekao je ministar financija Choi Sang-mok u utorak.
U razgovoru s kineskim premijerom Lijem Qiangom von der Leyen je „naglasila odgovornost Europe i Kine, dva najveća svjetska tržišta, u potpori snažnom, reformiranom tržištu, slobodnom, pravednom i utemeljenom na jednakim uvjetima”, priopćio je njezin ured.
Li i von der Leyen razgovarali su o uspostavi mehanizma kojim bi se pratilo potencijalno preusmjeravanje trgovine. Europska unija strahuje da će Kina zbog carina američkog predsjednika Donalda Trumpa preusmjeriti svoje jeftine proizvode u Europu, piše Reuters.
Kineski premijer rekao je da će dvije strane osnažiti komunikaciju i štititi slobodnu i otvorenu trgovinu i investicije, prenosi kineski državni radio.
„Kina je voljna s EU-om jačati međusobno političko poštovanje”, rekao je Li i dodao da Peking zagovara rješavanje pitanja kroz dijalog i konzultacije.
Kina je u utorak kritizirala Trumpa nakon što je on najavio dodatnih 50 posto carina na kineski uvoz, nazivajući to „ucjenom”.
Republikanac je zaprijetio da će od srijede uvesti 100 posto carina na kineski uvoz u SAD ako Peking na njegove carine, najavljene prošli tjedan, odgovori „recipročnim” mjerama.
Europska unija predložila je vlastite carine na američke proizvode u odgovoru na Trumpovu odluku da savezu uvede 20 posto carina.
EU je paralelno SAD-u predložio nulte carine na industrijske proizvode, no američki predsjednik je odgovorio da „to nije dovoljno” te da Europa mora nadoknaditi trgovinski suficit koji ima s Amerikom.
Nakon što su Trumpove carine izazvale šok na burzama, vidljive su natruhe oporavka na Wall Streetu. Tako su se nakon otvaranja najpoznatije burze na svijetu indeksi našli u rastu.
S&P 500 je porastao za 3.4 posto.
NASDAQ za 3.42 posto.
DOW Jones za 2.99 posto.
- To je normalna pojava nakon razdoblja šoka. Tržišta se ne kreću linearno - rekao je ulagač Keith Lerner za CNN.
Dionice Applea su u zadnja tri dana pale za 20 posto i to je najgori pad u gotovo 25 godina. No, tehnološki div ima asa u rukavu kako izbjeći Trumpove carine i trgovniski rat s većinom zemalja diljem svijeta, piše Wall Street Journal.
Tako sada namjeravaju proizvesti 25 milijuna iPhonea u Indiji, a 10 milijuna ih je namijenjeno lokalnoj prodaji. Apple širi proizvodnju u Indiji još od 2017. To čine ne samo kako bi izbjegli carine, već i kako bi smanjili oslanjanje na Kinu i iskoristili brzorastuće indijsko tržište pametnih telefona.
Ipak i dalje se većina iPhonea proizvodi u Kini.